Vladimír Richter, zdroj: Paměť národa

Vladimír Richter (Vinohrady)

Pochází z rodiny živnostníka, oddané Sokolu. Přes mnohé překážky ze strany komunistického režimu, v rodině i s tragickými následky, nakonec vystudoval a v roce 1989 obhájil kandidaturu. Stále aktivně působí v TJ Sokol Praha Královské Vinohrady.

Narodil se 3. dubna 1942 na Vinohradech.

RNDr. Vladimír Richter, CSc. se narodil 3. dubna v roce 1942 v Praze na Vinohradech. Jeho otec Ferdinand Richter provozoval krejčovskou dílnu. Oba rodiče byli Sokolové, v roce 1948 cvičili na Všesokolském sletu, poté byli ze Sokola z politických důvodů vyloučeni. Vladimír navštěvoval Sokol do roku 1950. Po únorovém převratu v roce 1948 se otec snažil nadále podnikat, ale podmínky se pro živnostníky zhoršily natolik, že již nemohl rodinu uživit. Existenční starosti a nepříznivý kádrový posudek nakonec dohnaly otce v roce 1958 k sebevraždě. Vladimír vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě a poté nastoupil do Výzkumného ústavu vodohospodářského. V roce 1968 se účastnil jednání o obnovení Sokola a zajímal se o Klub angažovaných nestraníků. Za to mu v roce 1970 hrozil vyhazov
z práce, nakonec byl  potrestán tím, že mu nepovolili ucházet se o titul kandidáta věd, byl platově znevýhodněn a v případě změny zaměstnání mu hrozilo, že dostane nepříznivý kádrový posudek. S kolegou vyvíjeli patenty, v 70. letech    o jeden z nich projevil zájem také Hewlett-Packard, ale stranická organizace neumožnila Vladimírovi a jeho spolupracovníkovi vycestovat do zahraničí s jeho prezentací a  spolupráce se neuskutečnila. Za normalizace se kromě odborné práce věnoval fotografování československých legionářů, což se ukázalo politicky nežádoucí a musel této činnosti zanechat. V roce 1985 se dočkal kandidatury, vědecký titul obhájil v roce 1989.  Aktivně se ale také věnoval hudbě. Ve Výzkumném ústavu vodohospodářském působil do roku 1990, poté jako živnostník vyráběl hudební nástroje. V roce 1990 se opět účastnil schůzí k obnovení Sokola a v roce 1990 vstoupil do obnovené T. J. Sokol Praha Královské Vinohrady, kde působí dodnes.

Natočeno Post Bellum / Paměť národa s podporou MČ Praha 2, 2019. 

Narození
3.4.1942
Katastrální území
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 25.11.2022 11:29
Datum vytvoření: 18.2.2020 23:17

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?