Výstava Duše Vinohrad

Bazilika sv. Ludmily oslavila 130 let od posvěcení. Připomeňte si její historii na venkovní výstavě

Součástí letošních oslav výročí posvěcení kostela sv. Ludmily, nyní baziliky, byl pořad s poezií a hudbou, koncert, slavnostní mše i mimořádná výstava klenotů kostela. To vše již proběhlo, avšak historii kostela si stále můžete připomenout na venkovní výstavě nazvané Duše Vinohrad – 130 let baziliky sv. Ludmily – 1893-2023. kterou připravila Praha 2. Najdete ji na náměstí Míru před bazilikou a potrvá do začátku listopadu.

Před 130 lety byl posvěcen kostel sv. Ludmily, chlouba a duše Královských Vinohrad. Připomeňme, co předcházelo. Obec Královské Vinohrady byla roku 1879 povýšena na město. To se rychle rozvíjelo a bylo třeba vystavět důstojný kostel. Vypracováním plánů byl pověřen architekt Josef Mocker. Od položení základního kamene 25. listopadu 1888 stavba pokračovala velmi rychle. Roku 1892 navštívil Královské Vinohrady a stavbu chrámu sám císař František Josef I. Na chrám též přispěla kabinetní kancelář z Vídně.

Velkolepá slavnost posvěcení kostela byla stanovena na 8. 10. 1893. Slavnost byla velkolepá. Hlavním světitelem byl pražský arcibiskup František de Paula kardinál Schönborn se dvěma biskupy. Dodejme, že v roce 1922 byly Královské Vinohrady připojeny k Praze a že v roce 2022 byl kostel papežem Františkem povýšen na baziliku, čímž byl vyzdvižen význam tohoto chrámu.

Venkovní výstava přibližuje na osmi panelech nejen celkovou historii kostela od plánů, výstavby, posvěcení a další osudy, ale představuje také vnitřní vybavení kostela. Výstavu si se zájmem prohlíží řada kolemjdoucích. Až půjdete po náměstí Míru, zastavte se také.

Zájemcům o další podrobné informace doporučujeme článek v naší Encyklopedii, kde najdete i odkaz na podrobnou publikaci z řady o kostelích Prahy 2. Další informace najdete v článku Kostel sv. Ludmily - historie v obrazech

Galerie: 
Výstava Duše Vinohrad
Výstava Duše Vinohrad
Výstava Duše Vinohrad
Výstava Duše Vinohrad
Výstava Duše Vinohrad
Datum poslední aktualizace: 15.10.2023 16:57
Datum vytvoření: 15.10.2023 16:46

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?