Výstava Duše Vinohrad

Bazilika sv. Ludmily oslavila 130 let od posvěcení. Připomeňte si její historii na venkovní výstavě

Součástí letošních oslav výročí posvěcení kostela sv. Ludmily, nyní baziliky, byl pořad s poezií a hudbou, koncert, slavnostní mše i mimořádná výstava klenotů kostela. To vše již proběhlo, avšak historii kostela si stále můžete připomenout na venkovní výstavě nazvané Duše Vinohrad, 130 let baziliky sv. Ludmily 1893–2023, kterou připravila Praha 2. Najdete ji na náměstí Míru před bazilikou a potrvá do začátku listopadu 2023.

Před 130 lety byl posvěcen kostel sv. Ludmily, chlouba a duše Královských Vinohrad. Připomeňme si, co tomu předcházelo. Obec Královské Vinohrady byla roku 1879 povýšena na město. To se rychle rozvíjelo a bylo třeba vystavět důstojný kostel. Vypracováním plánů byl pověřen architekt Josef Mocker. Od položení základního kamene 25. listopadu 1888 stavba pokračovala velmi rychle. Roku 1892 navštívil Královské Vinohrady a stavbu chrámu sám císař František Josef I. Na chrám též přispěla kabinetní kancelář z Vídně.

Velkolepá slavnost posvěcení kostela byla stanovena na 8. 10. 1893. Slavnost byla velkolepá. Hlavním světitelem byl pražský arcibiskup František de Paula kardinál Schönborn se dvěma biskupy. Dodejme, že v roce 1922 byly Královské Vinohrady připojeny k Praze, a že v roce 2022 byl kostel papežem Františkem povýšen na baziliku, čímž byl vyzdvižen význam tohoto chrámu.

Venkovní výstava přibližuje na osmi panelech nejen celkovou historii kostela od plánů, výstavby, posvěcení a další osudy, ale představuje také vnitřní vybavení kostela. Výstavu si se zájmem prohlíží řada kolemjdoucích. Až půjdete po náměstí Míru, zastavte se také.

Zájemcům o další podrobné informace doporučujeme článek v naší Encyklopedii, kde najdete i odkaz na podrobnou publikaci z řady Kostely Prahy 2. Další informace najdete v článku Kostel sv. Ludmily - historie v obrazech

Galerie: 
Výstava Duše Vinohrad
Výstava Duše Vinohrad
Výstava Duše Vinohrad
Výstava Duše Vinohrad
Výstava Duše Vinohrad
Datum poslední aktualizace: 7.12.2023 9:52
Datum vytvoření: 15.10.2023 16:46

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?