Vyšehradská odysea

Vyšehradská odysea - videomapping na bazilice sv. Petra a Pavla (Vyšehrad)

Vyšehradská bazilika sv. Petra a Pavla oživla 2. října před zraky stovek diváků v projekci videomappingu připomínajícím historii Vyšehradu i naší země.

Autorský umělecký projekt byl oslavou historických počátků české státnosti, které jsou spojeny s letošními významnými výročími: 950 let Vyšehradské baziliky sv. Petra a Pavla a připomínkou 1100 let od úmrtí sv. Ludmily, babičky sv. Václava.

Samotná projekce oživila nejen fasádu současné baziliky, ale zároveň prostřednictvím náročných počítačových efektů, provedla diváky proměnami původního Vyšehradského města a historickou přestavbou samotné baziliky. Za zvuku symfonické básně VYŠEHRAD, z cyklu MÁ VLAST Bedřicha Smetany, obrazově ožily historické proměny Vyšehradu, osobnosti našich dějin, byl připomenut Slavín, Kněžna Libuše věštila budoucí slavné město Prahu, slavnostní průvod trubačů a bubeníků ohlásil příchod krále, ukázaly se i korunovační klenoty. Závěrečná část audiovizuální projekce pak byla symbolicky věnována sv. Ludmile.

Šestiminutová projekce se během dvou hodin několikrát opakovala. Během časové prodlevy mezi projekcemi se mohli do projektu zapojit i sami diváci. Prostřednictvím jednoduché aplikace v mobilním telefonu mohli nechat na fasádě poletovat světelné motýly.

Dlouho připravovaný projekt vytvářela Dr. Zdeňka Čechová, autorka řady videomappingů, multimediálních koncertů, režisérka a choreografka Křižíkovy fontány. Do technické spolupráce zapojila své studenty Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze. Projekt navíc realizovali v náročných podmínkách distanční vysokoškolské výuky. Projekt finančně podpořila městská část Praha 2.

Záznam projekce Vyšehradské odysey lze shlédnout ZDE.

Video:
Vyšehradská odysea