Výstava Londýnská, ÚMČ Praha 2

Výstava na radnici: Londýnská ulice funkcionalistická a její příběh (Vinohrady)

Červen – měsíc výstav, dalo by se říci. Po výstavě o kněžně sv. Ludmile a včera zahájené výstavě studentů školy Michael na náměstí Míru Vám doporučíme ještě jednu výstavu, tentokráte v prvním patře úřadu MČ Praha 2. Výstava pojednává o Londýnské ulici, její zajímavé funkcionalistické architektuře a neméně zajímavém příběhu. Přijďte na úřad za výstavou!

Výstava navazuje na nedávno vydanou publikaci Londýnská – příběhy domů a lidí, jejímiž autory jsou Vladimír Šlapeta a Petr Franta. Oba vystoupili i na vernisáži, která se konala 14. června. Vzácným hostem byl také britský velvyslanec Nick Archer, který připomněl mj. příběh z bojů o rozhlas v květnu 1945. Společně s místostarostou Václavem Vondráškem na závěr vernisáže zmíněnou knihu pokřtili.

Na výstavě se seznámíte s historií Londýnské ulice, která až do roku 1884 nesla název Tunelová, neboť stojí nad vinohradským železničním tunelem a právě statika je důvodem pro impozantní šířku ulice. Hlavní část tvoří panely věnované více dvanácti zajímavým funkcionalistickým domům, které byly v Londýnské postaveny převážně před druhou světovou válkou. Nechybí mezi nimi budova někdejší Vinohradské záložny, dům na rohu s Anglickou, ani dům V. Kopeckého. Dozvíte se i zajímavosti i o jejich tvůrcích. Londýnská je zajímavá i z pohledu příběhů lidí, kteří zde žili. Jedním z nejzajímavějších je příběh architekta Václava Kopeckého, který spolu se dvěma britskými uprchlíky vyjednal ústup německé posádky ze školy Na Smetance v květnu 1945.

Domů a příběhů najdete na výstavě a v knize celou řadu. Přijďte se podívat. Výstavu lze shlédnout v otevíracích hodinách radnice až do 30. července.

Výstava Londýnská, ÚMČ Praha 2
Výstava Londýnská, vernisáž
Výstava Londýnská, vernisáž, N. Archer
c, vernisáž, V. Šlapeta