Zajímavosti v Novinách Prahy 2, květen 2020

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V květnovém čísle se pochopitelně odráží výročí 75 let od konce války, ale také stále ještě koronavirová krize. Živá kultura strádá a přežívá v on-line světě. S nadějí očekáváme rozvolnění opatření. Historii lze však připomínat i v této době. Noviny tak opět nabízejí řadu zajímavých článků souvisejících i s tématy Encyklopedie. Doporučujeme:

 

 

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin.

str. 1 - TITULNÍ

 • Poděkování válečným veteránům. Článek, ve kterém starostka Jana Černochová vyjadřuje poděkování u příležitosti konce 2. světové války.
 • Slovo úvodem – Mělo to cenu. Historik a spisovatel Jiří Padevět se zamýšlí k tématu Pražského povstání.

Encyklopedie: Vycházka - Druhá světová válka v ulicích Prahy 2 , Boj o rozhlas 1945.

str. 8 – TÉMA

 • Jako holčička zažila hlad a zimu, které nešlo překonat. Vzpomínky Evy Benešové, dcery ze židovské rodiny, která utíkala před nacisty.

str. 9 – TÉMA

 • Hrdinové z Dismanova souboru. Vzpomínka na tři členy Dismanova rozhlasového dětského souboru, kteří zemřeli na barikádách při Pražském povstání (Z. a V. Fléglovi).
 • Boj o rozhlas vyhnal Pražany do ulic. Připomínka legendárního hlasatele Zdeňka Mančala a začátku boje o rozhlas a Pražského povstání.
 • Významná místa spojená s druhou světovou válku. Stručná rekapitulace významných událostí a míst.

Encyklopedie: Vycházka - Druhá světová válka v ulicích Prahy 2 , Boj o rozhlas 1945, Zdeněk Mančal, 5. května 1945, 12:33 hod., 1. hlasatelna Čs. revolučního rozhlasu

str. 11 -  KULTURA

 • On-line kultura v době katantény (II.). Souhrn tipů na on-line kulturu z období, kdy živá kultura je uzavřena. Jsou zahrnuty i tipy na pořady o osobnostech a místech Prahy 2, nabídku kina MAT, Divadla na Vinohradech či Novoměstské radnice. Nechybí ani zajímavosti v Encyklopedii.
 • Nabídce kultury v době karantény jsou věnovány i další články na této stránce: Největší zájem je v karanténě o komedie (Divadlo na Vinohradech), Kapely hrají pod okny lidem v karanténě (iniciativa Hrajeme do oken).

Encyklopedie: Divadlo na Vinohradech, Kino MAT, Novoměstská radnice, Novinky a zajímavosti / S Encyklopedií v době karantény

str. 13 -  VÝLETY DO HISTORIE

 • Psalo se před sto lety - Dnes o epidemii. Příhodný článek o epdemii v ČR a na Královských Vinohradech před sto lety (M. Frankl).
 • Osobnosti naší historie – Mikoláš Aleš bydlel na Vinohradech. Vzpomínka na velkého umělce a vlastence (J. Dvořák).
 • Výročí měsíce dubna. Přehled kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie. 

Encyklopedie: Mikoláš Aleš, S Encyklopedií ... / Osobnosti a výročí měsíce května

str. 16 - KALEIDOSKOP 

 • Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2

 Více v Noviny Prahy 2, květen 2020 (PDF, komplet)

Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 22.1.2021 10:17
Datum vytvoření: 13.5.2020 17:09

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?