A.Jirásek, pomník (foto: M.Polák)

Alois Jirásek a výročí 90 let od úmrtí. Co měl společného s Prahou 2 a jak si jej připomenout i v karanténě?

Po únoru, kdy jsme si připomněli Boženu Němcovou, je v březnu další významné kulaté výročí spojené s osobností národní literatury. Dne 12. března uplynulo 90 let od úmrtí Aloise Jiráska (1851 – 1930), pedagoga, spisovatele, jeden čas i politika.

Z učitele dějepisu se svojí tvorbou vypracoval ještě za života na celým národem uznávaného spisovatele a přední prvorepublikovou kulturní osobnost. Vždyť dne 16. března při rozloučení s ním na Václavském náměstí a následném průvodu, který prošel mj. i přes Vinohrady, bylo centrum města zahaleno ve smutku, zazněla hudba od Smetany a poklonit se přišel prezident Masaryk, čelní představitelé státu i významné osobnosti kultury.

Ponechme výjimečně stranou Jiráskovo rozsáhlé dílo, nakonec, učili jsme se o něm ve škole. Raději připomeňme, co všechno měl Alois Jirásek společného s Prahou 2. Není toho málo. V  roce 1888 se přestěhoval do Prahy, poté co získal místo profesora Gymnázia v Žitné ulici (pozn.: později změnilo působiště do Resslovy, ale to již Jirásek neučil a naplno se věnoval psaní). Jiráskovi vystřídali  na Novém Městě celkem tři bydliště. V letech 1888-1889 bydleli v Hálkově ulici č. 1631/6. Poté v letech 1889-1903 v Rumunské (tehdy Vávrově)  č. 1829/8, v rohovém domě s Legerovou. Nakonec Jiráskovi našli příhodný velký byt v domě č. 1775/4 na rohu ulice Resslovy a náměstí, které nese od roku 1947 pojmenování podle spisovatele, Jiráskovo náměstí. Zde žil Alois Jirásek  až do své smrti. Připomínku slavného spisovatele najdeme i na dalších místech v okolí. Most vycházející z Jiráskova náměstí nese spisovatelovo jméno – Jiráskův most. Na spisovatele upomíná i pamětní deska na domě a zejména pak jeho pomník umístěný na náměstí před jeho domem. V současné době je okolí pomníku poněkud zchátralé, nicméně, magistrát prý rekonstrukci plánuje.

A jak si Aloise Jiráska připomenout v době krize s koronavirem, kdy se nekonají akce, jsou zavřena divadla, muzea i knihovny a sedíte doma v karanténě? Přeci on-line. Detaily o Jiráskovi i zmíněných místech najdete v jednotlivých heslech Encyklopedie. A pokud byste si chtěli Aloise Jiráska připomenout a přečíst si něco, co doma v knihovně nemáte, je tu také řešení. Městská knihovna v Praze nabízí ke stažení množství e-knih. Od Jiráska je v katalogu e-knih 19 titulů. Každé literární dílo žije, má-li čtenáře. Tak hurá do toho!

Galerie: 
MKP, e-knihy
Datum poslední aktualizace: 18.3.2020 12:00
Datum vytvoření: 17.3.2020 21:54

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?