Zajímavosti v Novinách Prahy 2, prosinec 2019

Měsičník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V prosincovém čísle 2019 se setkáme s adventní a vánoční tematikou, doznívajícím ohlédnutím za 30. výročím listopadu 1989 a, samozřejmě, také se stálými rubrikami s tématy blízkými Encyklopeii. Doporučujeme:

• str. 1 - titulní
    • Advent bude ve znamení kultury i pomoci - do adventní nálady přivádí čtenáře celá první strana i s vánoční fotografií s kostelem sv. Ludmily a úvodního slova  o "naladění duše". Zmíněný článek stručně shrnuje akce připravené Prahou 2 na letošek. .
  • str. 2 - Co se děje v Praze 2
  • str. 5 - Téma měsíce
    • Stránka je plná vánočních témat a pozvánek  - do kostelů, do Botanické zahrady Na Slupi. Dopněno zamyšlením faráře od sv. Ludmily, otce Jakuba Berky. Doporučujeme pozornosti zejména pozvánku (pod fotograií) na přednášku Příběh Betlému v chrámu sv. Ludmily, která se uskureční 29. prosince.
  • str. 7 - Město a lidé
    • Žijí mezi námi - Tentokráte další z osobností Prahy 2, střihač Jan Mattlach, vypráví mj. o tom, jak jde ve stopách svých předků
  • str. 8 - Společnost a vzdělání
    • Medici nezapomínají na Jana Opletala - článek připomínající 80. výročí úmrtí Jana Opletala, který byl postřelen při protinacistické demonstraci 28. října 1939 v Žitné ulici.
    • Martin Mejstřík besedoval v Základní škole Kladská - článek o besedě aktivního účastníka událostí listopadu 1989 s dětmi.
    • Fotografie z Projektu Totalita - Ohlédnutí za úspěšnou multimediální výstavou, která probíhala na Karlově náměstí.
  • str. 9 - Výlety do historie
    • Psalo se před sto lety, Dnes nejen o Vánocích - Komentované ukázky z dobového tisku (M.Frankl).
    • Sto let od narození filmového historika Myrtila Frídy - Článek o méně známé, ale velmi zajímavé kulturní osobnosti, jejíž práci připomíná spolek Hraběnka z Podskalí (J.Š. Cieslar).
    • Jak jsem před třiceti lety demonstroval  - vzpomíná obyvatel Prahy 2 Ivo Hudec..
  • str. 12 - Kaleidoskop
    • Fotosoutěž - zaměřená na historii Prahy 2
    • Fotografie ze Dne válečných veteránů - Ohlédnutí za pietní akcí, která se konala 11. listopadu na náměstí Míru již popáté.
    • Kino MAT slaví 25 let - Připomínka výročí fungování nejmenšího kina a filmového klubu v domě na Karlově náměstí.

Více v Noviny Prahy 2, prosinec 2019 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 5.8.2022 15:24
Datum vytvoření: 14.12.2019 12:19