Měšťanský dům U Zlatého kříže čp. 516-II (Nové Město)

Klasicistní dům postavený v druhé polovině 19. století, později rozšířený architektem Lieblem, sloužil jako domov spisovatelce Boženě Němcové. Stavba je hodnotná pro své urbanistické a architektonické řešení.

Historie:

Na základech bývalého barokního domu byl roku 1841 podle plánů architekta Alesandra Hellmicha vystavěn nový dvoutraktový klasicistní dům. Podle návrhu Josefa Liebla byl roku 1853 rozšířen o dvoukřídlovou novostavbu jižního křídla. V domě žila Božena Němcová a napsala zde své nejznámější dílo Babička, o čemž svědčí také dvě pamětní desky na fasádě domu.

Popis:

Čtyřkřídlý dům postavený na rohové parcele ulic Ječná a Ke Karlovu je zastřešen střechou sedlového tvaru, Čtyřosá fasáda v ulici Ječná je zároveň vstupním průčelím. Okna všech tří podlaží jsou obdélná. Okna prvního patra jsou zvýrazněna jednoduchými nadokenními římsami, stejně jako okna prvního patra v ulici Ke Karlovu. Průčelí do této ulice je třínáctiosé, z toho tři osy oken jsou slepé. Fasády ze dvora domu jsou hladké až na zbytky kamenných konzol, které dříve vynášely pavlače domu. Uvnitř domu se dodnes zachovaly valené klenby v přízemí, původní schodiště a byt Boženy Němcové.

UMÍSTĚNÍ: Ječná 516/28, Praha 2-Nové Město

VÝSTAVBA: 1841