Malírny ND (autor fotografie: MČ Praha 2)

Doprava a sklad dekorací Národního divadla, dříve malírny (Nové Město)

Malírny a sklady Národního divadla

Stavbu sloužící původně jako umělecké malírny a sklady dekorací vystavěl pro potřeby Národního divadla architekt Karel Skopec v letech 1889–1900. Dnes je areál u Apolináře využíván jako sklad jevištních dekorací, nábytku a sídlo autodopravy Národního divadla.

Historie

Objekt někdejších Malíren a skladů Národního divadla leží na hraně Albertova, v ulici Viničná a Apolinářská. Sousedí s budovou Přírodovědecké fakulty UK a Botanickou zahradou, z druhé strany přes ulici s  kostelem sv. Apolináře. Technicky vybavenou novorenesanční stavbu pro potřeby Národního divadla vystavěl v letech 1889–1900 architekt Karel Skopec. Vybudování reagovalo na potřebu vlastního zázemí a tvorby dekorací namísto jejich odběru z katalogu vídeňské firmy. Budova byla technicky dokonale vybavena  - malírnou, kašírnou, truhlárnou, malířským ateliérem, temnicí pro fotografování, konírnou, pánským a dámským krejčovstvím, sklady dekorací a nábytku. V malírně vznikaly prospekty dlouhé až 15 m a vysoké 8 m.

Popis

Fasády objektu jsou zdobeny do ulice i do dvora shodnými prvky: vysokými pilastry, režným zdivem, štukovou dekorací. Do ulice se na fasádě nachází kamenný znak Českého království a část jižní fasády zdobí sochy v kruhových nikách. Směrem k ulici Viničná jsou přistavěny nízké objekty dílen garáží a vrátnice. V interiérech se nalézají vysoké prostory s průhledy do vysokého ocelového a dřevěného krovu, které sloužily ke skladování vysokých deskových kulis. Vstup a vjezd pro nákladní automobily je z ulice Viničná.

Při bombardování Prahy 14. únpra 1945 byl objekt poškozen a byla zničena většina dekorací včetně děl slavných autorů. V roce 1947 proběhla částečná rekonstrukce podle návrhu architekta Jaroslava Červinky, došlo k obnovení vybombardovaných prostorů malírny, v roce 1960 a 1963 byla k objektu přistavena trafostanice, upraveny dílny, klubovny a autodílny a byl nově vybudován nákladní výtah. V roce 1974 se dílny na výrobu dekorací přestěhovaly do prostoru Flóra na Vinohradské ulici. Poslední doloženou úpravou z roku 1986 jsou vložené mezistropy ve skladech střední a dolní budovy a ve skladu v suterénu. Dnes je areál u Apolináře využíván jako sklad jevištních dekorací, nábytku a sídlo autodopravy Národního divadla.

Objekt není běžně přístupný pro veřejnost. Pouze při prohlídkách zajišťovaných Národním divadlem. V roce 2019 byl jedním z objektů, které bylo možno navštívit v rámci akce Noc literatury, který pořádala Česká centra ve spolupráci s Prahou 2.

(Zpracováno s využitím níže uvedených zdrojů)

Galerie: 
Kamenný znak Českého království na fasádě do Apolinářské ulice (Foto M. Polák, 2021)
Katastrální území

Lokalita: Apolinář

Výstavba: 1889 - 1990

Architekt: Karel Skopec

Přestavba: Po poškození při bombardování 1945, architekt Jaroslav Červinka

Adresa
Apolinářská 7
Praha 2
Česká republika
50° 4' 15.1896" N, 14° 25' 22.6632" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 27.6.2023 13:06
Datum vytvoření: 12.7.2019 14:26

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?