Betlém v kostele sv. Ludmily

V čase vánočním můžeme v kostelích obdivovat tradiční betlémy neboli jesličky. Připomínku zásadního okamžiku křesťanství - narození Ježíše ve městě Betlémě nedaleko Jeruzaléma. První scenérii i s chlévem a zvířaty prý vytvořil ve 13. století František z Asissi. Vznikla tradice, která se v 16. století ujala i v českých zemích a rozšířila se z kostelů až do domácností. Nemáte betlém doma? Scenérii s jesličkami najdete na náměstí Míru nebo v řadě kostelů v Praze 2. A jak vypadá betlém v kostele sv. Ludmily si můžete připomenout na obrázku. Jen jej správně složit. Pochází z počátku 20. století a vytvořili jej postupně dva mistři řezbáři - František Vratislav Buk (pozadí a základní soubor postav, kolem 1910) a František Charvát (novější část postav, 20. léta).

Oblíbené
Betlém, sv. Ludmila
Jesličky, kostel sv. Ludmily, zdroj. farnost sv. Ludmily
Betlém, sv. Ludmila, celek