Věděli jste?
Kategorie:
Štítky:

Libuše Přibová

Za války pracovala na pražském Masarykově nádraží a stala se tak svědkyní židoských transportů. Po válce vystřídala řadu zaměstnání. Po roce 1989 provázela po Praze zahraniční turisty.

Mladší ze dvou sester Libuše Přibová, rozená Svobodová, se narodila 15. dubna 1925. Její rodina žila v Hostomicích pod Brdy a těšila se zde velké úctě. Otec byl starostou hořovického cechu řezníků, starostou místního Sokola a také městským radním. Matka pracovala v obchodě. Po měšťance studovala tříletou odbornou školu pro ženská povolání v Praze, poté při zaměstnání ještě obchodní akademii. Čtyři léta, do roku 1938, jezdila do pohraničí, kde se učila německy. V polovině roku 1943 nastoupila na Hybernské (dnes Masarykovo) nádraží jako dělnice I. třídy - zapisovatelka vlaků. Většinu následujícího roku promarodila s komplikovanou zlomeninou nohy, poté na nádraží pracovala ještě několik let. Za války byla svědkem transportů do koncentračních táborů. Když později při prověrkách vyjádřila nesouhlas s „Vítězným únorem", musela od dráhy odejít a přešla do účtárny Národního pozemkového fondu.

Než šla do důchodu, byla zaměstnána ještě v Koncertním jednatelství a v Českém fondu výtvarných umění. Po roce 1989 si přivydělávala ubytováváním německy mluvících turistů. Byla členkou doplňovacího sboru Českého rozhlasu, hrála na housle a klavír. Celý život zůstala věrnou sokolkou. Vdaná byla dvakrát, má jednoho syna.

Věděli jste?
Narození