Jana Náprstková (Vinohrady)

Coby restaurátorka starých tisků v Knihovně Národního muzea se během let normaliazce zapojila do výroby samizdatové literatury.

Jana Náprstková se narodila 1. července 1950

 

Jana Náprstková, roz. Chvátalová, se narodila 1. července 1950 v Praze, vyrůstala na Žižkově. Vyučila se knihařkou. V mládí ji ovlivnilo společenství lidí kolem Literárních novin, do kterého se dostala skrz první manželství své sestry Věry se Zdeňkem Pincem. Zapojila se do protestů po sovětské okupaci v roce 1968 a později do disentu. V roce 1970 se jí narodila dcera Kateřina. Od roku 1973 dodnes pamětnice pracuje v Knihovně Národního muzea v oddělení rukopisů a starých tisků. Při zaměstnání tajně vázala velké množství samizdatové literatury, především přes přítele Jana Víta.

Dělala knížky pro edice Kvart, Rukopisy VBF a Delta i mnohé mimoediční opisy. Vázala knihy odborné (Patočka, Pithart, Kroutvor ...), beletrii (Vaculík, Hrabal, Kundera...) i překlady či umělecké publikace. Od konce 70. let působila v knihařské dílně na tehdejším Gottwaldově nábřeží, která proslula svobodomyslnou atmosférou a již navštěvovala řada zajímavých lidí. V současnosti pracuje v restaurátorské dílně v Nové budově Národního muzea. V lednu odchází do důchodu, ale odpočívat se nechystá.

I doma na pražských Vinohradech má vlastní knihařskou dílnu a vedle knih se věnuje restaurování historických tapet.

Galerie: 
Narození
1.7.1950
Katastrální území
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 25.11.2022 11:28
Datum vytvoření: 4.1.2019 17:08

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?