Monika MacDonagh Pajerová

Česká aktivistka, vysokoškolská pedagožka, bývalá diplomatka, jedna z vůdčích postav studentského hnutí za Sametové revoluce 1989.

Narodila se 8. ledna 1966 v Janově.

Monika MacDonagh Pajerová se narodila 8. ledna 1966 na česko-německém pomezí, v malé vesnici Janov u Děčína. Rodiče právě odmaturovali, v následujících šesti letech stačili vystudovat, mít další dceru a několikrát se přestěhovat. Monika začala chodit do školy, dodnes žije v Praze. Rodiče sice nepodepsali Chartu, ale k režimu měli oni i jejich přátelé kritický postoj. Monika jako jediná ze třídy nebyla pionýrkou. Po maturitě začala studovat na FF UK, porodila dceru a zvládla nejen dostudovat, ale také stát v čele studentského hnutí během tzv. sametové revoluce.

Po listopadu 1989 pracovala v diplomatických službách a v období před vstupem do EU se silně proevropsky angažovala. Je autorkou či spoluautorkou několika knih na téma listopadová revoluce, Evropská unie, ale také knihy koláží Jiřího Koláře Ven ze stránky.

Její otec je fotograf Ota Pajer (bratr známého fotografa Alana Pajera, žijícího na Vinohradech), mladší sestra je politička Liberálně ekologické strany Kateřina Bursíková Jacques, pradědeček byl kameraman Jan Roth (patřil do tzv. České kameramanské školy, natočil mj. Cech panen kutnohorských -1938, Pyšná princezna - 1952 ad). Její matka Olga Sozanská byla dlouholetou předsedkyní Národního dobrovolnického centra Hestia, matčin současný manžel je sochař a malíř Jiří Sozanský.

Je vdaná za Ira Petra MacDonagha, spolu mají syna Tomáše. Z předchozího vztahu se skladatelem a hudebním producentem Jiřím Smetanou má dceru, herečku a zpěvačku Emmu Smetana.

Galerie: 
Narození
8.1.1966
Adresa
Albertov
Praha 2
Česká republika
50° 4' 8.3172" N, 14° 25' 28.0308" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 24.8.2023 13:54
Datum vytvoření: 4.1.2019 16:58

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?