Zlatý erb 2021, celostátní, diplom

Encyklopedie Prahy 2 má zlato i z celostátního kola soutěže Zlatý erb 2021

Encyklopedie Prahy 2 získala významné ocenění. Po úspěchu v krajském kole stanula na prvním místě jako nejlepší elektronická služba a projekty Smart City i v celostátním kole soutěže Zlatý erb. V soutěži jsou hodnoceny webové stránky a elektronické služby měst a obcí.

V pondělí 20. září 2021 proběhlo na konferenci ISSS v Hradci Králové slavnostní vyhlášení výsledků celostátního kola 23. ročníku soutěže Zlatý erb, která každoročně hodnotí a porovnává webové stránky a elektronické služby měst a obcí.

Webová aplikace encyklopedie.praha2.cz uspěla v konkurenci obcí a měst ze všech 14 krajů České republiky. Porota hodnotila více než 400 webových portálů a projektů. Hodnocena byla nejen dostupnost povinných informací, ale třeba také aktuálnost a uživatelská přívětivost. V kategorii nejlepší webová stránka měst letos zvítězila Jihlava před Bruntálem a Hodonínem. Z obcí byla nejlepší Krušnohorská Tisá před Zbraslaví, tedy městskou částí Prahy a Újezdem ze Zlínska. A za nejlepší elektronickou službu pak porota označila právě Encyklopedii Prahy 2, za níž se umístil Chatbot Hradce Králové a portál občana města Svitavy.

A co k získání titulu nejlepší elektronické služby v České republice říká její zakladatel a místostarosta Prahy 2 pro oblast kultury Jaroslav Šolc, kterému se stala práce na projektu doslova koníčkem? „Jsem nadšený a zároveň dojatý. Úspěchem bylo už samotné umístění v pražském kole. Získání titulu v kole celostátním mne i mé kolegy ještě více zavazuje, abychom encyklopedii dále rozvíjeli po stránce obsahové, ale i nabídkou zajímavých funkcí. Těší nás i ohromný zájem uživatelů. Každá obec je hrdá na svoji kulturu a historii a stále je co objevovat a nabízet spoluobčanům. Nejen v encyklopedii, ale i formou vycházek, přednášek a třeba i her a soutěží. Právě propojení digitálního a reálného světa se nám osvědčuje a baví nás to.“ uvedl Jaroslav Šolc.

Webová aplikace Encyklopedie Prahy 2 byla spuštěna v srpnu 2018 a rychle si našla své příznivce. Druhá městská část je čtvrtí bohatou na kulturně historické dědictví a Encyklopedie Prahy 2 nabízí zajímavé informace vztažené ke konkrétním místům nejen obyvatelům Prahy 2, ale všem zájemcům o historii, architekturu a kulturu. Každý měsíc zaznamenává 10–15 tisíc návštěv.

Encyklopedie je vytvořena především pro domácí uživatele, v českém jazyce. Aktuálně obsahuje více než 1800 encyklopedických hesel a její obsah je stále doplňován. Obsahuje informace o zajímavých „Místech“ na území městské části (ulice a jejich historie, slavné stavby, pamětní místa, sochy a plastiky), dále informace o jejích „Osobnostech“ i o „Událostech“ a nabízí i „Aktuality“ nebo tematické publikace vydané městskou částí. V posledním roce přibyly „Proměny v čase“ s historickými fotografiemi a mapami, tematické „Vycházkové trasy“ a „Hry a kvízy“. Úplnou novinkou je propojení encyklopedie s venkovní hrou Putování Prahou 2. Článek o hře zde.

Zlatý erb 2021, celostátní, MČ P2
Zlatý erb 2021, celostátní, ISSS