Miloš Kirschner
Český loutkář, herec, dlouholetý ředitel Divadla Spejbla a Hurvínka.
Miloš Kirschner se narodil 16. března 1927 v Praze, zemřel 2. července 1996 v Praze.
Miloš Kirschner studoval po střední škole Právnickou fakultu UK v Praze, ale kvůli své protikomunistické činnosti musel studium ukončit. Na začátku padesátých let byl dokonce zatčen a odsouzen, poté byl v době vojenské služby zařazen do Vojenského tábora nucených prací, známého jako PTP (Pomocný technický prapor, Černí baroni).
V roce 1951 nastoupil do Divadla Spejbla a Hurvínka. Divadlo tehdy vedl Josef Skupa, který do něj angažoval spoustu mladých umělců (bratři Miloš a Radko Hakenové, Miroslav Vomela, Luboš Homola a dva nejagilnější, Jan Dvořák a Miloš Kirschner). Skupa okamžitě rozpoznal, že jsou budoucností divadla a Kirschnera, zprvu veřejnosti utajeně, připravoval jako svého nástupce.
V roce 1956 napsal tehdejší dramaturg divadla, Jaroslav Janovský, satirickou hru Spejbl na Venuši – představení, které bylo důstojné tradice tohoto divadla. Režijně i výtvarně hru připravil Jan Dvořák a postavy Spejbla a Hurvínka hrál už oficiálně Miloš Kirschner. Ještě za života Josefa Skupy začal M. Kirschner sbírat zkušenosti i v zahraničí, kde, na rozdíl od Skupy, hrál vždy v mateřském jazyce hostitelské země. Popularita Spejbla a Hurvínka tak rostla nejenom doma, ale i v cizině.
V roce 1959 napsal Kirschner znamenité představení Velegrandtheátr Spejbl. V tomto období loutkoherci, zejména Kirschner se Spejblem a Hurvínkem, vycházeli z kukátka jeviště na předscénu, blíž k obecenstvu a vznikal tak nový typ herectví, jenž divákům odkrýval systém vodění marionet a rovněž vytvářel dramatický kontrastní vztah mezi loutkou a hercem.
Divadlo sídlilo na Vinohradech v Římské ulici ,dnes divadlo U Hasičů, kde se konalo od roku 1945 do roku 2000 na 150 premiér, z nichž byla třetina určena dospělým. Soubor hostoval přibližně ve 30 zemích celého světa.
V roce 1966 byl Kirschner jmenován ředitelem. Psal odborné články, scénáře a divadelní hry. Podílel se také na tvorbě Večerníčků, vystupoval v rozhlase a televizi. Nahrál nespočet gramofonových desek a v roce svého úmrtí získal zlatou a platinovou desku za prodané nosiče. Byl oceněn titulem zasloužilý umělec a v roce 1987 u příležitosti 60. narozenin titulem národní umělec. Nikdy se však nestal oddaným služebníkem režimu.
Oženil se s dlouholetou kolegyní, herečkou Helenou Štáchovou (1944–2017), interpretkou Máničky a bábinky, která se po Kirschnerově smrti ujala vedení divadla. Měli spolu tři děti, avšak nejstarší Helenka zemřela již po roce, dcera Denisa vystudovala kulturologii na UK a syn Miloš design na FAMU. Pro Divadlo S+H tvoří návrhy loutek a scény, je rovněž scénáristou a režisérem.
Loutkoherec Miloš Kirschner zemřel na cukrovku ve svých 69 letech.
Datum vytvoření: 21.8.2018 22:41
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba