Historické střípky (21): Vinohradské Vánoce za císaře pána (Vinohrady)
Tentokrát se historický střípek z Prahy 2 věnuje typicky prosincovému tématu. Tím jsou blízké Vánoce. Již v dobách císaře pána byla na Královských Vinohradech přetřásána témata solidarity a dobročinnosti, rodinné pohody u prostřeného stolu s kaprem k večeři, ale i zajímavých dárků z nabídky zdejších obchodů. Přejeme příjemné počtení, hezkou dobu adventní a krásné svátky v kruhu blízkých!
„Do tříd a ulic se snesl první sněhový poprašek a s ním objevili se i první poslíčkové Vánoc v podobě jehlanů vánočních stromků. Je zima, během které každý hlouběji musí sáhnout do kapsy, než kdykoliv jindy. Sníh přináší mnoho strází těm nejchudším. Pamatujme na ně, buďme milosrdnými k nim podle pravé lásky křesťanské. A v první řadě nezapomínejme na ony krásné poetické svátky vánoční, během kterých nemělo by na světě býti ani jedno oko zaroseno slzou žalosti!“
V tomto díle střípků společně nasajeme tu pravou vánoční atmosféru a to na samém počátku minulého století. Vydáme se na předvánoční nákupy do vinohradských obchodů, nahlédneme i do vinohradských domácností, a zjistíme, jaké dárky tehdy nechal Ježíšek pod stromečkem. Vánoce byly vždy také časem milosrdenství a dobrých skutků. Vinohradský útulek sv. Josefa hledal před Vánoci roku 1901 pro své svěřence nové pěstouny: „Útulna sv. Josefa pro zanedbané a opuštěné dítky živí a vychovává 19 ubohých dítek. Nemá-li komu někdo ze čtenářů v těchto dnech dětské radosti, kdy staří s mladými se veselí co naděliti, poptej se v útulku na Vinohradech, kde si sirotečka můžeš vybrati.“ Bohulibou tradicí byla každoroční podpora chudé školní mládeže. Na ošacení školních dětí hojně přispívali jednotlivci i korporace. Na dobročinné účely během roku vybírali drobné mince také hosté vinohradského hostince „Na Točníku“: „Denní hosté této restaurace věnovali letos ze svých haléřových sbírek Ústřední matici školské 70 korun, Jednotě Severočeské a Pošumavské po 50 korunách, Husovu fondu 15 korun.“ Dětem kromě dárků udělala spolehlivě radost také sněhová nadílka, která v ulicích města alespoň na chvíli vytvořila zimní idylu. Domovníci ovšem ze sněhu překvapivě radost příliš neměli: „Sníh, onen háv, bez kterého zima ani není zimou. Sníh tedy už napadnul a zase roztál, přeci jen přišel jako posel blížících se nadávek hausmistrů, kteří musí mésti chodníky, a také jako posel radosti pro děti, které nemohou se už ani dočkati Ježíška, Vánocí a všech těch radostí se zimou spojených.“
O Vánocích nesmí doma chybět samozřejmě něco sladkého. A nějakou tu cukrovinku dětem už začátkem prosince donesl svatý Mikuláš: „K Mikuláši a svátkům vánočním doporučujeme všeobecně známý cukrářský závod pana Gustava Feixe, Palackého třída 565. Nalezne tam každý hojný výběr jemného pečiva, chutných zákusků k čaji a výtečných dortů a ohromný výběr cukrovinek na vánoční stromky.“ Tatínkům zase zaručeně udělalo radost, a to nejen o svátcích, něco z nabídky vinohradských uzenářů: „Výtečné zboží uzenářské, šunky, salámy, klobásy, taliány, jaternice a jelítka obdržíte stále čerstvé a výborné chuti v známém uzenářském závodě pana Josefa Dvořáka.“ Mastnotu bylo možné poté spláchnout v některém z vinohradských hostinců, které lákaly k předvánočnímu posezení s přáteli: „Za Národním domem nalézající se restauraci převzal do své správy pan František Gabriel, dlouholetý hostinský, znovuzřídil ji a čepuje zde dobře vyleželé pivo z bránického pivovaru.“ Doma si bylo možné dát také něco ostřejšího, nejen na trávení: „Výrobna likérů pana Maxe Langra bude zajisté v nynějším studenějším počasí častěji vyhledávána k nakoupení čajového rumu, punče a všelijakých jiných líhových nápojů.“ Hojně navštěvovány byly před svátky také obchody se zbožím koloniálním a osadnickým: „Nově zařízený obchod se zbožím osadnickým, vínem a lahůdkami pana Františka Čermáka vyniká výbornými druhy kávy a cukru, čokolády, čaje, rumu a cognacu, dostanete zde výtečná vína španělská, Malaga, Scherry, Marsala a Madeira, mouku a vařivo všeho druhu.“ V dalším obchodě pak bylo možné pořídit „každé množství českých i štýrských jablek dále ořechů všech druhu, pomerančů, citronů, fíků, datlí, na celé bedny, též všechny druhy sušeného ovoce, též brusinky, ryzce a různé zavařeniny za ceny levné.“ Vyhlášené lahůdkářství pana Herbsta v Palackého třídě pak nabízelo „proslulé velké masité škeble, švábské plže nadívané, ústřice. Mušle a šneky po dobu vánoční a novoroční lze též dostati již chutně pro domácnosti připravené.“
Pro kapra mohli Vinohradští v roce 1903 vyrazit přímo do středu města, na Purkyňovo náměstí. Jindy tradiční místo prodeje ryb, Hálkova třída, tedy dnešní Londýnská ulice, zůstalo toho roku prázdné: „Ve třídě Hálkově se prodej ryb nedovoluje.“ Na severní straně náměstí, na volném prostranství po zrušené Eichmannově zahradě, byl zřízen vánoční rybí trh: „O nákup ryb postaráno bylo letos zvlášť vhodně na náměstí Purkyňově, kde volné prostranství, přehled a jmenovitě výhodný přístup a spád vody trhu velmi svědčil.“ Premiéru měl toho roku také vánoční trh v nedávno otevřené městské tržnici. Předvánoční prodej potravin, především zvěřiny, se dle novin setkal s velkým zájmem. Budova tržnice před svátky praskala doslova ve švech: „Již v pondělí dostavilo se do tržnice obecenstvo nejen zdejší, ale i z blízkého obvodu pražského v počtu velice hojném. Venkovští prodavači drůbeže, zvěře, másla, vajec atd. přibyli na trh s ohromnými zásobami zboží a setrvali zde nepřetržitě až do 11 hodiny dopolední Štědrého dne, kdy s potěšením shledali, že mají vyprodáno. Nejvíce šli na odbyt bažanti, krocani a zajíci. O množství prodané zvěře a drůbeže svědčí nejlépe dva téměř plné vozy vnitřností a odpadků, jež byly z tržnice ve dnech vánočního trhu odvezeny.“
A nyní je již čas na dárky! Velkoobchod s kovovým zbožím bratří Kauckých, nabízel dárky pro celou rodinu, včetně hraček: „Důmyslně sestrojené hračky kovové, parní strojky, motory atd. Vše v cenách velice levných a dobré jakosti. Firma má v hojném výběru také brusle všech soustav, kovové podstavce pod vánoční stromky, náčiní a stroje kuchyňské, uhláky a podstavce ku kamnům.“ Tradičním dárkem bylo také oblečení a módní doplňky, kupříkladu klobouk, který byl tehdy důležitou součástí dámské a pánské garderoby: „Klobouky všech nejmodernějších tvarů a vzorů kupte jedině v továrně klobouků Jana Hraběte. Klobouk od Hraběte je nejvhodnějším dárkem k Ježíšku a k Novém roku. Klobouky jeho jsou trvanlivé a levné.“ Pánské oděvy nabízela například tržnice vinohradských krejčích: „Bohatý sklad hotových pánských a chlapeckých oděvů vkusného provedení i moderního střihu. Oděvy vyrábějí se řemeslně a ne továrně.“ Tradičním dárkem i před sto lety byla kniha: „Obrázkové knihy pro dítky každého stáří, pod stromek má na skladě v bohatém výběru České lidové knihkupectví. Mimo to dostati tu lze umělecké dary, například obrazy a sochy.“ Krásné svátky všem čtenářům!
Datum vytvoření: 7.12.2022 17:25
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba