Kulatá výročí Prahy 2 v roce 2020

Na rok 2020 připadá více než 50 kulatých výročí, o nichž naleznete bližší informace v příslušných heslech Encyklopedie Prahy 2.  

Vzpomínáte na loňská výročí? V  Praze 2 jsme si v roce 2019 připomněli například 600 let od defenestrace na Novoměstské radnici, 80 led od smrti Jana Opletala a Václava Sedláčka, 50 let od smrti Jana Palacha v Borůvkově sanatoriu  a 30 let od sametové revoluce a protestního průvodu studentů z Albertova na Národní třídu.

Rok po svém spuštění umožnila Encyklopedie Prahy 2 sledovat kalendář se zajímavými výročími připadajícími téměř na každý den v měsící. Novinkou od konce roku je však přehled kulatých výročí (události, narození, úmrtí, založení apod.). Naleznete jej po zobrazení úplného přehledu a kliknutí na tlačítko Kulatá výročí vpravo vedle seznamu měsíců, tedy vedle prosince. Nebo použijte odkaz encyklopedie.praha2.cz/vyroci/round.

A co nás letos tedy čeká? Podle údajů v databázi Encyklopedie přes 50 kulatých výročí. Zde je výběr pouhých několika:

  • 950 let od založení Vyšehradské kapituly.
  • 600 let od bitvy u Vyšehradu.
  • 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové.
  • 170 let od narození Tomáše Garrigue Masaryka
  • 150 let od narození přírodovědce Františka Studničky nebo sochaře Ladislava Jana Šalouna.
  • 100 let od narození komunisty popraveného Karla Bacílka nebo od narození Josefa Bublíka, jednoho z parašutistů, kteří zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.  
  • 90 let od úmrtí pěvkyně Emy Destinové nebo spisovatele Aloise Jiráska.

... a mnoho dalších kulatin, setříděných od nejstarších po nejmladší. S odkazy na další informace u příslušných hesel Encyklopedie.

Zkuste si projít po kulatinách kus zajímavé historie dnešní Prahy 2.

Galerie: 
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 30.1.2021 16:40
Datum vytvoření: 3.1.2020 21:01

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?