Kvízové otázky

Kvízové otázky, pomocí kterých si můžete otestovat své znalosti historie a kultury Prahy 2. Vysvětlivky k odpovědím a odkazy dále do Encyklopedie pomůžou k rozšíření Vašich znalostí. 

Vyzkoušejte si tematické kvízy zde.

Zobrazuji 1 - 3 z celkového počtu 3 položek.
Kněz, aktivní spisovatel, člen Matice české, vyučoval i na gymnáziu. Vlastenec, který si za politické aktivity dokonce odpykal dva měsíce žaláře. Od roku 1860 působil jako kanovník na Vyšehradě. Roku 1870 se stal proboštem.

Víte, jak se jmenoval probošt, který inicioval novogotickou přestavbu kapitulního kostela sv. Petra a Pavla na Vyšehradě?

Slavín (Foto M. Polák)
Součástí Vyšehradského hřbutova je monumentální hrobka Slavín. O vznik společného místa posledního odpočinku vynikajících českých osobností se zasloužili vyšehradský kanovník (později probošt) Mikuláš Karlach, smíchovský podnikatel a starosta Petr Matěj Fischer a spolek Svatobor (tehdy v čele s Františkem Palackým), který Slavín spravoval a spravuje.

Víte, kdy byla výstavba Slavína zahájena?

Na Vyšehradě najdeme nejstarší zachovanou církevní stavba na území Prahy. Pochází z raného středověku a je vybudována na kruhovém půdorysu. V roce 1841 jen o vlas unikla zboření.

Víte, jak se jmenuje rotunda na Vyšehradě?