Akcízy a mýtné (Nové Město)
Pojďme na výlet do historie k přelomu 19. a 20. století, kdy se v Praze sice neplatilo za parkování nebo za užívání dálnic za městem, ale zato se vybíraly daně na tzv. potravní čáře na hranicích Prahy, mýto za užívání mostů přes Vltavu nebo dlažebné. Každá doba prostě přináší svoje poplatky. Připomeňme si několik míst v Praze 2, spojených s tématy, pro která museli sahat do kapes tehdejší Pražané i návštěvníci stověžaté matičky.
Představte si, že byste platili jakési clo za svačinu, kterou si nesete nebo vezete tramvají třeba z Vinohrad na Karlovo náměstí. I takové věci se v minulosti děly. Dnes často nadáváme na různé poplatky a daně, které musíme platit a říkáme si, jak to měli naši předci jednodušší. Neměli žádné DPH, nemuseli řešit placení parkovného v pražských ulicích, nikdo po nich nechtěl peníze za používání dálnic nebo silnic. Na druhou stranu ale museli naši dědové a naše babičky platit za používání mostů, za vjezd do města a taky proclít přivážené potraviny a nejen ty.
Že se platilo za používání mostů, asi nikoho nepřekvapí. Ale ono se platilo i za opotřebování městské dlažby. Při vjezdu do Prahy ale taky třeba do Liberce musel řidič auta či motocyklu nebo povozník či jen honák zvěře zaplatit takzvané dlažebné. To směla vybírat města, která měla dlážděné ulice. Z německého označení dlažebného Pflastermaut je hovorový výraz flastr pro pokutu. Pokud totiž někdo vjel do města bez zaplacení a chytil ho v ulicích strážník, musel flastr doplatit.
Dalším poplatkem byl akcíz. To je cizí výraz pro potravní daň na čáře. Ta fungovala jako určité clo za potraviny dovážené nebo donášené do Prahy. Akcíz byl zaveden ve velkých městech celého Rakouska roku 1829 a s jeho vybíráním se u nás skončilo až za nacistické okupace v roce 1942.
Katastrální území
Datum vytvoření: 4.11.2024 21:30
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba