Zvětšit mapu
Zmenšit mapu
Záhřebská Ester Havlová

Rekonstrukce domů Záhřebská 23 a 25, čp. 170/XII a 244/XII (Vinohrady)

Petr Franta, spolupráce Hana Kačírková a Jiří Sedláček
1998–2000

Sdílet

Okolnosti rekonstrukce:

Oblast Vinohrad mezi náměstím Míru a Grébovkou byla v osmdesátých letech minulého století připravována k rozsáhlé regeneraci. Přestože projekty obnovy z ateliéru Ivo Obersteina byly již mnohem ohleduplnější než dřívější plošné demolice na nedalekém Žižkově, i zde se počítalo s částečným vystěhováním obyvatel, někdy i s úplnou náhradou objektu. Domy v Záhřebské ulici zastihl listopad 1989, který tento program ukončil, již vystěhované. Dům pak měl být přestavěn pro ubytování členů Senátu ČR. Projekt však byl přerušen a prázdné objekty léta chátraly, dokud je nezískal nový, britský investor, který je nechal proměnit v propojený obytně administrativní komplex. Autorem citlivého projektu je architekt Petr Franta, vinohradský rodák, který po návratu z exilu v Kanadě stačil již v Praze realizovat několik významných velkých staveb (především nový terminál letiště Ruzyně spolu s Michalem Brixem nebo obchodní palác Flora).

Popis objektů:

Rekonstrukce činžovních domů v Záhřebské byla tedy v porovnání s takovými stavbami projektem poměrně drobným, neméně však náročným. Komplex sestával ze dvou uličních domů a dalších dvou spojených objektů ve dvoře. Uliční průčelí architektovou pietní obnovou získala původní vzhled ve stylu francouzské renesance a manýrismu, která navrhl stavitel Václav Kaura roku 1890. Do rekonstrukce však Petr Franta zahrnul i puristické úpravy čp. 170 architekta Václava Kopeckého z let 1934−1935. (Shodou okolností je Kopecký autor skvělé funkcionalistické budovy čp. 596 v sousední Londýnské ulici, kde dnes sídlí ateliér Petra Franty.) Cenné na obnově průčelí je i to, že není pouhou kulisou maskující zcela proměněný centrální vnitřní prostor, ale nadále koresponduje s jeho dispoziční strukturou. Architekt totiž v objektech do ulice ponechal byty, a dům tak neztratil svou živou tvář. Rovněž oba vchody zůstaly na svém místě a podržely si svůj charakter, zatímco původní průjezdy do dvora byly proměněny: jeden ve vjezd do velké společné podzemní garáže a druhý v prosklený průchod k zadnímu objektu s kancelářemi. Celý komplex je vzájemně propojen krytým atriem, v místech původních dvorů. Toto nové srdce komplexu má příjemnou atmosféru chráněného místa, zalitého světlem, které proniká oválným proskleným stropem. Slouží jako recepce, ale i jako komunikační uzel, odkud lze vystoupat zalomeným kovovým schodištěm nebo vyjet proskleným výtahem k lávkám, které propojují jednotlivé trakty a umožňují tak i variabilní spojování administrativních prostor. Atrium je využíváno i pro výstavy výtvarných děl.

Sklo, kov, světlo a hladké plochy dvorních fasád vytvářejí tak překvapivý kontrast moderního světa v nitru tradičních měšťanských domů. Završením rekonstruovaných objektů – v obrazném i fyzickém smyslu – bylo vytvoření dvou netradičních prostorných bytů v nástavbách podkroví. Zejména byt-ateliér, připomíná loftové interiéry, jaké Petr Franta projektoval do starých průmyslových objektů v Montrealu. Převýšené prostory rozpínající se mezi konstrukcí krovu přes dvě podlaží jsou jen volně a nepravidelně členěné, takže zóny pro bydlení, práci a pracovní či společenská setkávání se navzájem překrývají a prolínají. Zvláštní efekty nabízí přímé osvětlení − převážně horní  −, které sem vstupuje dokonce i skleněnou podlahou terasy zaříznuté do střechy. Z terasy, kterou lze proměnit v mělkou vodní nádrž, je ojedinělý výhled na město.

Galerie: 
Záhřebská ulice
Kaura
Patro model
Záhřebská řez atriem
Záhřebská atrium Lubomír Fuxa
Záhřebská Lubomír Fuxa
Záhřebská přízemí půdorys
Záhřebská řez atriem
Záhřebská ulice
Katastrální území

Ocenění: Rekonstrukce byla oceněna v soutěžních přehlídkách Grand Prix Obce architektů 2000 a AIA Europe 2000. /PK

Adresa
Záhřebská 23
Praha 2
Česká republika
50° 4' 20.1936" N, 14° 26' 14.6148" E
Odkazy a literatura:
Kolektiv autorů, Slavné stavby Prahy 2, FOIBOS BOOKS, s. 39–41, Praha 2011.
Úhel pohledu – současné projekty. Petr Franta 1994–2004 (katalog výstavy). Praha 2004.
Romana Hložánková, Jako pod širým nebem, in: Moderní byt, 2005, 5, s. 134−141.
Domy v Záhřebské ulici Praha – Vinohrady, in: Architekt XLVI, 2000, 4, s. 22−23.
Rekonstrukce domů Záhřebská 23/25, Praha 2, Královské Vinohrady, in: Fórum architektury a stavitelství XIV, 2000, s. 40−43.
Datum poslední aktualizace: 2.1.2020 13:50
Datum vytvoření: 30.7.2018 14:27