Hlavní záložky

Záhřebská Ester Havlová

Ocenění: Rekonstrukce byla oceněna v soutěžních přehlídkách Grand Prix Obce architektů 2000 a AIA Europe 2000. /PK

Záhřebská 23
50° 4' 20.1936" N, 14° 26' 14.6148" E
Záhřebská Ester Havlová

Rekonstrukce domů Záhřebská 23 a 25, čp. 170/XII a 244/XII

Petr Franta, spolupráce Hana Kačírková a Jiří Sedláček
1998–2000

Okolnosti rekonstrukce:

Oblast Vinohrad mezi náměstím Míru a Grébovkou byla v osmdesátých letech minulého století připravována k rozsáhlé regeneraci. Přestože projekty obnovy z ateliéru Ivo Obersteina byly již mnohem ohleduplnější než dřívější plošné demolice na nedalekém Žižkově, i zde se počítalo s částečným vystěhováním obyvatel, někdy i s úplnou náhradou objektu. Domy v Záhřebské ulici zastihl listopad 1989, který tento program ukončil, již vystěhované. Dům pak měl být přestavěn pro ubytování členů Senátu ČR. Projekt však byl přerušen a prázdné objekty léta chátraly, dokud je nezískal nový, britský investor, který je nechal proměnit v propojený obytně administrativní komplex. Autorem citlivého projektu je architekt Petr Franta, vinohradský rodák, který po návratu z exilu v Kanadě stačil již v Praze realizovat několik významných velkých staveb (především nový terminál letiště Ruzyně spolu s Michalem Brixem nebo obchodní palác Flora).

Popis objektů:

Rekonstrukce činžovních domů v Záhřebské byla tedy v porovnání s takovými stavbami projektem poměrně drobným, neméně však náročným. Komplex sestával ze dvou uličních domů a dalších dvou spojených objektů ve dvoře. Uliční průčelí architektovou pietní obnovou získala původní vzhled ve stylu francouzské renesance a manýrismu, která navrhl stavitel Václav Kaura roku 1890. Do rekonstrukce však Petr Franta zahrnul i puristické úpravy čp. 170 architekta Václava Kopeckého z let 1934−1935. (Shodou okolností je Kopecký autor skvělé funkcionalistické budovy čp. 596 v sousední Londýnské ulici, kde dnes sídlí ateliér Petra Franty.) Cenné na obnově průčelí je i to, že není pouhou kulisou maskující zcela proměněný centrální vnitřní prostor, ale nadále koresponduje s jeho dispoziční strukturou. Architekt totiž v objektech do ulice ponechal byty, a dům tak neztratil svou živou tvář. Rovněž oba vchody zůstaly na svém místě a podržely si svůj charakter, zatímco původní průjezdy do dvora byly proměněny: jeden ve vjezd do velké společné podzemní garáže a druhý v prosklený průchod k zadnímu objektu s kancelářemi. Celý komplex je vzájemně propojen krytým atriem, v místech původních dvorů. Toto nové srdce komplexu má příjemnou atmosféru chráněného místa, zalitého světlem, které proniká oválným proskleným stropem. Slouží jako recepce, ale i jako komunikační uzel, odkud lze vystoupat zalomeným kovovým schodištěm nebo vyjet proskleným výtahem k lávkám, které propojují jednotlivé trakty a umožňují tak i variabilní spojování administrativních prostor. Atrium je využíváno i pro výstavy výtvarných děl.

Sklo, kov, světlo a hladké plochy dvorních fasád vytvářejí tak překvapivý kontrast moderního světa v nitru tradičních měšťanských domů. Završením rekonstruovaných objektů – v obrazném i fyzickém smyslu – bylo vytvoření dvou netradičních prostorných bytů v nástavbách podkroví. Zejména byt-ateliér, připomíná loftové interiéry, jaké Petr Franta projektoval do starých průmyslových objektů v Montrealu. Převýšené prostory rozpínající se mezi konstrukcí krovu přes dvě podlaží jsou jen volně a nepravidelně členěné, takže zóny pro bydlení, práci a pracovní či společenská setkávání se navzájem překrývají a prolínají. Zvláštní efekty nabízí přímé osvětlení − převážně horní  −, které sem vstupuje dokonce i skleněnou podlahou terasy zaříznuté do střechy. Z terasy, kterou lze proměnit v mělkou vodní nádrž, je ojedinělý výhled na město.

Záhřebská 23
50° 4' 20.1936" N, 14° 26' 14.6148" E
Záhřebská ulice
Kaura
Patro model
Záhřebská řez atriem
Záhřebská atrium Lubomír Fuxa
Záhřebská Lubomír Fuxa
Záhřebská přízemí půdorys
Záhřebská řez atriem
Záhřebská ulice
Kolektiv autorů, Slavné stavby Prahy 2, FOIBOS BOOKS, s. 39–41, Praha 2011.
Úhel pohledu – současné projekty. Petr Franta 1994–2004 (katalog výstavy). Praha 2004.
Romana Hložánková, Jako pod širým nebem, in: Moderní byt, 2005, 5, s. 134−141.
Domy v Záhřebské ulici Praha – Vinohrady, in: Architekt XLVI, 2000, 4, s. 22−23.
Rekonstrukce domů Záhřebská 23/25, Praha 2, Královské Vinohrady, in: Fórum architektury a stavitelství XIV, 2000, s. 40−43.
Datum poslední aktualizace: 25.9.2018 21:05