Městský dům č.p. 33 (Vyšehrad)

Neoklasicistní dům ve Vratislavově ulici byl postaven firmou V. Nekvasil podle plánu architekta Ladislava Kuřáka v letech 1933–1934. Objekt, jehož součástí měla být lékárna Čeňka Řeháka, byl postaven na místě dřívějšího barokního domu. Interiér lékárny tvoří původní mobiliář z 30. let 20. století.

Historie:

Na místě původního barokního domu byl pro lékárníka Čeňka Řeháka postaven neoklasicistní dům s lékárnou podle projektu architekta Ladislava Kuřáka. Výstavba byla provedena firmou V. Nekvasil v letech 1933–1934.

Popis:

Půdorys dvoupatrové budovy tvoří téměř trojúhelný půdorys. Sedmiosé průčelí s mělkým rizalitem vedoucí do Vratislavovy ulice je zaoblené (přechod do ulice Libušina). V zadní části je situovaný malý dvorek, který je ohraničen prudce stoupajícím vyšehradským masivem.
Fasadá průčelí je v přízemí členěna rustikou, okna i vstupní prostory jsou zakončeny segmentovými či půlkruhovými oblouky s klenáky s vystupujícími plastickými portrétními bustami, které také pravděpodobně nesou rodinné rysy. Nad vstupem do lékárny, který je zdůrazněn navíc představenými polosloupy po stranách, je v klenáku umístěn reliéfní lékárenský znak a nad hlavním vjezdem monogram ČŘ a letopočet 1934. První patro odděluje průběžná hranolová římsa. Fasáda obou horních pater je zdobena mělkými šambránami kolem oken. Napravo od hlavní budovy se nachází třípodlažní přístavba, kterou doplňuje nad prvním patrem, okrášleném mělce vystupujícím zaobleným rizalitem, prostorná terasa. Zadní průčelí domu s vystupujícím schodišťovým rizalitem je prosté. Samotné schodiště se nachází dispozičně ve středu domu a tvoří jej dvě přímá ramena.
V interiéru je kromě kovového zábradlí s dřevěným madlem a kovářských prvků na dveřích umělecky hodnotné také původní vybavení lékárny. To bylo navrženo v letech 1933–1934 v jednotném architektonickém stylu firmou Miroslava Nejtka a je tvořeno výkladními skříněmi, dveřmi, dřevěným obložením a dalším nábytkem. Součástí jsou také keramické obklady stěn s reliéfními postavami od firmy RAKO.

Současnost:

Lékárna nadále slouží svému původnímu účelu, horní patra k obytným účelům.

Dům jelí v ochranném pásmu Národní kulturní památky Vyšehrad (vyhlášeno 1963). Samotný dům je památkově chráněn od roku 2011.

 

Galerie: 
Katastrální území

UMÍSTĚNÍ: Vratislavova 33/2, Praha 2-Vyšehrad

ARCHITEKT: Ladislav Kuřák

PROVÁDĚJÍCÍ STAVITEL: firma V. Nekvasil

VÝSTAVBA: 1933–1934 

 

Adresa
Vratislavova 33/2
12800 Praha 2 - Vyšehrad
Česká republika
50° 4' 1.2648" N, 14° 24' 59.7528" E
Datum poslední aktualizace: 19.10.2022 15:55
Datum vytvoření: 20.7.2018 11:43

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?