Činžovní dům č.p. 389 (Nové Město)

Tak jako řada okolních domu na Rašínově nábřeží, tak i dům č.p. 389 nahradil během asanace Podskalí původní zástavbu. Roku 1911 nahradil plavecký dům U Kněžourků. Pozdně secesní budova byla navržena architektem Miroslavem Buriánkem.

Historie:

Roku 1911 byl vystaven na místě bývalého barokního plaveckého domu U Kněžourků nový, pozdně secesní činžovní dům. Autorem návrhu byl architekt Miroslav Buriánek.

Popis:

Šestipodlažní řadový dům se rozkládá na obdélném půdorysu. Dominantu šestiosé fasády tvoří vstup lemovaný dvěma postavami, které vynášejí střední část průčelí s trojicí širokých balkonů. Po stranách střední části jsou mezi třetím a pátým podlažím vybudovány mělké arkýře o dvou okenních osách, v patrech mezi okny zdobeny geometrickými secesními obrazci, které se opakují také ve střední části průčelí na úrovni pátého a šestého podlaží. Arkýře zakončují v  balustrádové balkonky. Přízemní část domu s hladkou omítkou dělí od vyšších pater částečně profilovaná kordonová římsa. Interiér vstupní části je na stěnách a stropě zdoben štukovými reliéfy. Do dnešní doby se dochovalo litinové zábradlí schodiště s motivem listu jinanu dvoulaločného. Dvorní fasáda je tvořena hladkou omítkou, která je zdrsněna kolem oken. Kromě nich jsou zde také v každém patře balkony s dveřmi zdobenými secesními vitrajemi.

Současnost:

Na úrovni vozovky se po stranách hlavního vstupu nachází komerční prostory. Dům je památkově chráněn od roku 1994.

UMÍSTĚNÍ: Rašínovo nábřeží č.p. 389/46, Praha 2-Nové Město

ARCHITEKT: Miroslav Buriánek