Hlavní záložky

Karlovo náměstí 504/36
12000 Praha 2

Pomník obětem první světové války, Karlovo náměstí čp. 504/36, Nové Město

Pomník k poctě vojáků, kteří za 1. světové války sloužili ve zdravotnické službě na frontě a při záchraně raněných padli.

Pomník se nachází ve dvoře za průjezdem bývalé Novoměstské koleje na východně straně Karlova náměstí. Rozměrný pomník uprostřed s vysokým pylonem nese nápis „V upomínku na světovou válku 1914–1918 doplněný vavřínovým věncem. Byl postaven k poctě „samaritánů“, vojáků, kteří sloužili na bojištích první světové války jako zdravotníci. Tomu odpovídá i další plastická výzdoba. Z pohledu od diváka je vpravo voják-samaritán v polní uniformě. Právě samaritáni zachraňovali těžce raněné kamarády, kteří zůstali na bojišti, mnohdy ještě pod přímou palbou nepřítele. Jména těch, kteří padli, byla zvěčněna na deseti deskách, z nichž je již řada poškozena. Celek doplňuje vlevo postava ženy. Na deskách se dochovala tato jména:

S. S. N. Zimmelein, Gftr. Jos. Darmovzal, Zugsf. Franz Mareš, S. S. Josef Bambas, S. S. Ferd. Houda, S. S. Josef Kučera, S. S. Ad. Hromada, S. S. Karl Sluka, S. S. Joh. Pelikán, S. S. Franz Veirauch, S. S. Karl Loužecký, Off. D. TH. Vohlídka, Zgsf. Em. Plocar, S.S. Syvest. Davídek, S. S. Julius Wesseli
Kpl. Wenzel Beneš, Kpl. Theodor Příhoda, S. S. Jakob Brabec, Geftr. Robert Zincl, S. S. Leop. Řehoř, S. S. Franz Kolář, Gftr. Jos. Vondráček, Kpl. Peter Pavlík, S. S. Franz Kudrna, Feldw. Eduard Lukas, Kpl. Augusitn Koba, Gftr. Ed. Süncerhauf, S. S. Franz Jos. Böhm, S. S. Johann Diak, S. S. Georg Stříbrný, S. S. Josef Zátka
S. S. Anton Paris, Feldw. Ludwig Nový, Kpl. Leop. Kohn, Kpl. Josef Laušmann, S. S. Franz Vápenka, S. S. M. Walter Barth, S. S. Ant. Procházka, Kpl. Josef Eichinger, Feldw. Josef Kasl, S. S. Karl Adamovský, S. S. Wenz. Sedlecký, S. S. Franz Zeman, S. S. Josef Sleza, S. S. Leop. Drahovský, S. S. Karl Joh. Koch, S. S. Josef Helgert
S. S. Joh. Ccrych, KPL. Celest. Kubínek, Gft. Josef Seidl, S. S. Franz Jos. Than, S. S Josef Hamm, Kpl. Jos. Dunovský, S. S. Johann Fink, Gft. Johann Jelínek, S. S. Wenzel Netetrda, GFT. Adolf Veselý, Feldw. Gottl. Mlíčko, Kpl. Ant. Mosberger, S. S. Nikol Schimon, Kpl. Josef Pokorný, S. S. Wenzel Hájek, S. S. Josef Mls.

V roce 2017 byly obě sochy převezeny i s pamětními deskami se jmény k restaurování a v říjnu 2018 by měl být již opravený pomník součástí oslav 100. výročí vniku Československa.

Před vlastním pomníkem je umístěn elipsovitý bazén – kašna s přívodem vody.

Název: Pomník obětem 1. světové války

Umístění: dvorní trakt Novoměstské koleje