Stanislav Sucharda: Stín smrti

Hlavní záložky

Stin smrti, plastika St. Suchardy (Foto M. Polák, 2020)

Stanislav Sucharda: Stín smrti (Vyšehrad)

Náhrobní plastika

Hrob jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů na Vyšehradském hřbitově zdobí jeho vlastní drobná plastika ženského portrétu s názvem Stín smrti.

Český sochař a medailér Stanislav Sucharda se narodil 12. listopadu 1866 v Nové Pace, zemřel 5. května 1916 v Bubenči (Praha).

Drobná plastika zdobí hrob na Vyšehradském hřbitově jednoho z největších českých sochařů Antonína Suchardy, tvůrce monumentálních sochařských děl, jako je například Pomník Františka Palackého v Praze 2 na Palackého náměstí. Právě přepracovaný detail z alegorie Bílé hory Palackého pomníku využil Ladislav Machoň při návrhu Suchardova hrobu. Plastika je pojmenována Stín smrti a byla vytvořena Stanislavem Suchardou v letech 1909 až 1910. Ladislav Machoň doplnil pomník kamenným pítkem pro ptactvo.

Stanislav Sucharda pocházel ze staré řezbářské a sochařské rodiny Suchardů na Novopacku. Jeho čtyři sourozenci se všichni podíleli na činnosti rodinné firmy, bratři Bohuslav a Vojtěch jako sochaři, sestry Anna a Miroslava se staly malířkami.

Stanislav Sucharda absolvoval jako žák J. V. Myslbeka v roce 1892 Uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Na škole pak zůstal jako Myslbekův asistent a pomocný učitel modelování.

Dne 28. února 1899 byl Sucharda jmenován řádným profesorem a jako profesor sochařství působil na Uměleckoprůmyslové škole do roku 1915. V první světové válce narukoval na východní frontu. Na následky válečného zranění zemřel po návratu do Čech v roce 1916.

Pro Stanislava Suchardu navrhl v letech 1904-1906 v Bubenči arch. Jan Kotěra vilu včetně ateliéru. V této vile v Suchardově ulici 248/1 se nyní nachází sochařovo muzeum.

Od roku 1896 byl členem SVU Mánes, jehož byl i mnohaletým předsedou a v roce 1901 se stal členem České akademie věd a umění.

S dílem Stanislav Sucharda se lze setkat na mnoha místech v Praze a dalších městech. Na Vyšehradském hřbitově je autorem reliéfu na hrobě Adolfa Heyduka. V Praze 2 se nachází již zmíněný Suchardův monumentální pomník Františka Palackého. K odhalení pomníku vytvořil i plakety a medaile (jeho medailérská tvorba zahrnuje na 150 položek).

Je milou povinností autora poděkovat za cenné informace Muzeu Stanislava Suchardy a jmenovitě paní Blance Sandtnerové a historikovi umění tohoto muzea panu Martinu Krummholzovi.

Hrob Stanislava Suchardy na Vyšehradě (Foto M. Polák, 2020)
Detail z Palakého pomníku (Foto M.Polák, 2017)

Název: Stín smrti

Umístění: Vyšehradský hřbitov 7-3