Zvětšit mapu
Zmenšit mapu
Deska B. Němcové
Dagmar Broncová

Božena Němcová Vyšehradská 45 (Nové Město)

Slavná česká spisovatelka doby obrození, autorka povídek z venkova a pohádek.

Božena Němcová se narodila 4. února 1820 ve Vídni, zemřela 21. ledna 1862 v Praze a je pochována na Vyšehradě.

Autorka oblíbené Babičky Božena Němcová se vzhledem k nedostatku peněz na sklonku života často stěhovala mezi ulicemi Ječnou, Štěpánskou, Vyšehradskou, Řeznickou, Vodičkovou a Na Příkopě, kde zemřela, proto má na památku v těchto místech hned tři pamětní desky, z toho dvě na území městské části Praha 2. Deska v Ječné ulici 516/28 má reliéfní portrét lemovaný zleva vavřínovou ratolestí a zprava ratolestí lipovou. Text zhotovený zlatým písmem říká, že zde Němcová napsala zmíněné proslulé dílo. Menší deska na témže domě vedle vchodových dveří rovněž upomíná na místo, kde Babička vznikala.

Na domě naproti Botanické zahradě Univerzity Karlovy ve Vyšehradské ulici 1378/45 je umístěna deska z černého mramoru s bílým nápisem, který říká, že zde Božena Němcová žila v roce 1855 a právě tady dokončila Babičku. Tvar desky je neobvyklý, připomíná otevřenou knihu, ale je postavena tzv. na výšku.

Dům ve Vyšehradské ulici
umístění desky

Název: Božena Němcová

Umístění: Vyšehradská 45, Nové Město