Zajímavosti v Novinách Prahy 2, únor 2024

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. Tématem únorového čísla je „Jak bydlet v obecním bytě podle Pravidel“. Titulní stránka připomíná koncert pro nadační fond Dvojka srdcem. Téma „Co se chystá“ je věnována obnově Karlova náměstí. Velký rozhovor je s Janem Šťastným, hercem a rezidentem Prahy 2. Opět najdeme obvyklá okénka s pozvánkami na únorové akce, tradiční klubové rubriky, stránky o kultuře, výlety do historie a fotosoutěž. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, které souvisejí s články v Novinách Prahy 2.

str. 1 – TITULNÍ

Dvojka srdcem nadělila k narozeninám koncert. Nadační fond slavil šesté narozeniny a uspořádal benefiční koncert v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Fond dlouhodobě pomáhá potřebným občanům Prahy 2. Další fotografie k článku jsou na str. 2.

Encyklopedie: kostel sv. Ignáce z Loyoly (stavby)

str. 2–3 - ZPRAVODAJSTVÍ

• Praha 2 nesouhlasí se záměrem zpoplatnit vjezd do centra. Rada Prahy 2 nesouhlasila s návrhem vyhlášky hl. m. Prahy a požaduje pro zklidnění dopravy systémové řešení.
  • Městská část nechala natočit dokument o Palachovi. MČ si připomněla 55. výročí Palachovy smrti natočením dokumentu Sanatorium smrti – Podivný příběh Borůvkova sanatoria. Kde ho můžete shlédnout, se dozvíte v článku.
  • Prostory Vinohradského pavilonu ozdobila unikátní výstava. Dne 19. 12. hostila Vinohradská tržnice fotografie zdejšího rodáka Jakuba Ludvíka.

Encyklopedie:  Jan Palach (osobnosti), Borůvkovo sanatorium (stavby), Smrt Jana Palacha a Josefa Toufara - Borůvkovo sanatorium (události), Vinohradská tržnice (stavby)

str. 4 – CO SE CHYSTÁ

• Obnova Karlova námětí začne u stromů. Článek vás seznámí s plánovanou obnovou jednoho z největších evropských náměstí.
  • Hřiště U draka bude mít nové herní prvky. Obnova hřiště se pojí i s projektem, který radnice představí veřejnosti na sousedském setkání.

Encyklopedie: Karlovo náměstí (parky a příroda), Riegrovy sady (parky)

str. 5 – ROZHOVOR

• Jan Šťastný: Život mě baví, žiju strašně rád. Rozhovor se známým hercem Divadla na Vinohradech a rezidentem Prahy 2, ve kterém říká, proč je herec Šťastný šťastný.

Encyklopedie: Divadlo na Vinohradech (stavby)

Str. 7 - MĚSTO A LIDÉ

• O Popeleční středě 1945 jsem se podruhé narodila.  Rozhovor s 97letou Luisou Troníčkovou o tragickém bombardování Prahy 2 v únoru 1945.
  • Farmářské trhy na náplavce už začaly. Rašínovo nábřeží v předjaří ožilo tradičními trhy.
  • Zlata Hladíková odešla za svým Radimem. Navždy odešla manželka legendárního kytaristy Radima Hladíka, rezidenta a čestného občana Prahy 2.

Encyklopedie: Popeleční středa (události), Popel popeleční středy (publikace), Rašínovo nábřeží (stavby), Radim Hladík (osobnosti)

str. 10 - 11 KULTURA

• Okénko do Novoměstské radnice. Informace o kulturních akcích na únor.
  • Rok české hudby na Dvojce. Tím je právě rok 2024. Připomínáme si v něm kulatá výročí narození nebo úmrtí řady hudebních skladatelů, kteří proslavili českou hudbu po celém světě.
  • Vyšehradské okénko. V únoru vstupuje do dalšího ročníku multižánrový cyklus Hudba na Vyšehradě. Dočtete se, jaké žánry si kdy můžete poslechnout.
  • Tip redakce. Humoresky vážně. Navštivte muzeum policie ČR a výstavu věnovanou oblíbeným seriálovým humoreskám.
  • Dvojka pro přátele kultury – přehled klubových akcí a kvíz na únor.
  • Jiří Šlitr byl ďábel z Vinohrad. Originální vzpomínkový koncert plný písniček koncert ke 100. výročí narození J. Šlitra se bude konat 19. 2. v Royal Theatre na Vinohradské třídě.
  • Výročí měsíce února. Nejvýznamnější výročí tohoto měsíce s vazbou na Prahu 2.
  • Z Encyklopedie Prahy 2. Medailonek Jiřího Šlitra, od jehož narození uplyne 15. 2. 100 let.

Encyklopedie: Novoměstská radnice (stavby), Rok české hudby na Dvojce (aktuality a zajímavosti),  Vyšehrad (území), Staré purkrabství, Vyšehrad č. p. 161 (stavby), Muzeum Policie (stavby), Jiří Šlitr (osobnosti), Osobnosti a výročí, únor 2024 (aktuality a zajímavosti)

str. 13 – DVOJKA VZDĚLÁVÁ

• Psalo se před 100 lety – Dnes o vinohradských chodnících. Citace z dobových Vinohradských listů dává znát, že na chodníky plné bláta a výmolů i na porouchanou kanalizaci bylo nářků požehnaně.
  • Knihovna je dobrý soused. Článek představuje knihovnu nedaleko nám. Míru, v Záhřebské ulici.
  • Opakujeme s…. Petrem Barnabášem Juričem, učitelem jazyků ze ZŠ U sv. Štěpána. Procvičte si znalosti v kvízu z anglického jazyka se zaměřením na překlady slovíček a slovních obratů.

Encyklopedie: Vinohrady (území), Záhřebská (ulice), ZŠ u sv. Štěpána (stavby)

str. 16 – KALEIDOSKOP

• Vaříme s… Jakubem Hirschem, šéfkuchařem Hostince Na Výtoni, Rašínovo nábř. 30 v Praze 2. Připravit si tentokrát můžete kachní kaldoun, zahuštěnou zeleninovou polévku s drůbky.
  • Fotosoutěž. Jak se jmenuje ulice na fotografii? Soutěžit můžete do 21. února a své odpovědi zaslat e-mailem nebo na adresu redakce Novin Prahy 2.

Správná odpověď z lednového vydání Novin Prahy 2 je: Funkcionalistickou budovu čp. 2135 na nároží ul. Blanické a Římské dodnes využívá Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Výhrerci gratulujeme.

Encyklopedie: Na Výtoni (ulice), Rašínovo nábřežíí (ulice), Římská (stavby),

Více v Noviny Prahy 2 (PDF, komplet) https://www.np2.cz