NP2-2022-07

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, červenec 2022

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. Tématem červencového čísla je letní kultura v parcích, ale také ohlédnutí za oslavami 80. výročí Operace Anthropoid. Celostránkový rozhovor poskytla Eva Rejšková, folklorní tanečnice a choreografka. Nechybí okénka s pozvánkami na Vyšehrad či do Novoměstské radnice, tradiční klubové rubriky, stránky o kultuře, výlety do historie a fotosoutěž. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články v Novinách Prahy 2.

str. 1 – TITULNÍ

• Parašutisté seskočili u náplavky na počest Kubiše s Gabčíkem. Ohlédnutí za akcemi k 80. výročí Anthropoidu.

Encyklopedie: Operace Anthropoid, Jan Kubiš, Josef Gabčík

str. 2, 3 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Sedmi statečným vojákům pomáhaly po útoku na Heydricha stovky Pražanů…  … na několika místech Prahy 2 se vzpomínalo na operaci Anthropoid. Fotodoplněk k tématu titulní stránky.
  • Odešel čestný občan Dvojky Stanislav Fišer. Nekrolog za významného herce, který zemřel ve věku 90 let.

Encyklopedie:  Heydrichiáda v ulicích Prahy 2. Stanislav Fišer.

str. 4 – CO JE NOVÉHO

• Hrdinové z krypty: Jak strávili poslední dny života? K nové expozici v Národním památníku hrdinů Heydrichiády.

Encyklopedie: Národní památník hrdinů Heydrichiády

str. 5 – ROZHOVOR

• Stále je dost lidí, kteří si lidové písně a tance oblíbili, říká choreografka Eva Rejšková. Rozhovor s dalším z letos oceněných čestných občanů Prahy 2.

Encyklopedie: Eva Rejšková

Str. 8 a 9 – TÉMA

• Kultura a parky se v létě prolínají. Dvoustrana věnovaná nabídce vybraných letních kulturních akcí pod širým nebem. Zahrnuje i akce připomínající historii, např. venkovní hra Putován Prahou 2 nebo pouť Fidlovačka.

Encyklopedie: Putování Prahou 2. Pouť Fidlovačka.

str. 10 a 11– KULTURA

• Výstavy, Kina, Akce, Divadla, Koncerty,
    Okénko do Novoměstské radnice, Vyšehradské okénko

Kulturní a společenské akce, na které se můžeme přijít podívat.
  • Tip redakce – Lukáš Rais – světlo, hmota, tvar a Vy. Výstava v prostoru bastionu na novoměstských hradbách.
  • Dvojka pro přátele kultury. Obvyklé ohlédnutí, plány na aktuální měsíc a kvíz pro členy klubu.
  • Adolf Kajpr - z Encyklopedie Prahy 2. Medailonek duchovního od sv. Ignáce, který bojoval proti nacismu i komunismu. Narodil se před 120 lety, zemřel v Leopoldově v roce 1959.
  • Za literáty jedině na Dvojku. Připomínka setkání s dílem slavných literátů v cyklu pořadů Dvojka literární.

Encyklopedie: Adolf Kajpr

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Vzpomínka na zmizelou rotundu. Nikoliv románskou, ale na železniční stavbu z 19. století. (J.Dvořák).
  • O původu názvů ulic – Rybalkova ulice. Pokračování seriálu o ulicích (J. Gross).
  • Výročí měsíce července. Výběr z kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Rybalkova ulice. Osobnosti a výročí měsíce července.

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: Freska je v interiéru kostela sv. Apolináře na Novém Městě (na Větrově).

Encyklopedie: kostel sv. Apolináře.

Více v Noviny Prahy 2, červenec 2022 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 7.2.2023 16:17
Datum vytvoření: 5.7.2022 12:14