Výstava 80 let Operace Anthropoid, foto J. Schejbal

Výstava 80 let Operace Anthropoid na náměstí Míru (Vinohrady)

Panelová výstava 80 let Operace Anthropoid na náměstí Míru je první ze série vzpomínkových akcí, jimiž městská část Praha 2 připomene památku Jana Kubiše a Josefa Gabčíka i Pražanů, kteří jim obětavě pomáhali po útoku na vrcholného nacistického pohlavára Reinharda Heydricha. Výstava bude na náměstí Míru do 18. června.

V těchto dnech si připomínáme 80. výročí Operace Anthropoid, během které stateční příslušníci československého odboje Jan Kubiš a Josef Gabčík provedli odvážný a pro naši zemi důležitý čin a to uskutečnění atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento čin se zapsal do našich novodobých dějin jako jedna z nejvýznamnějších a nejvýraznějších událostí, kdy jsme se jako národ dokázali postavit zlu i za cenu obětí. Významným důsledkem bylo, že spojenci odvolali podpistzv. Mnichovské dohody a republika mohla být po roce 1945 obnovena v předválečných hranicich.

Venkovní putovní panelovou výstavu připravila Československá obec legionářská spolu s Iniciativou A a za podpory městské části Praha 2. Výstava na náměstí Míru vypráví příběh hrdinného boje československých parašutistů v dobových souvislostech. Hlavní program výročí plánuje Praha 2 na Karlově náměstí 18. června, tedy k výročí boje v kostele sv. Cyrila a Metoděje, kdy parašutisté podlehli německé přesile.

Výstava byla zahájena ve čtvrtek 26. května 2022 za účasti ministryně obrany ČR Jany Černochové, místostarosty Prahy 2 Jana Korsesky a radních Prahy 2, brigádní generálky Lenky Šmerdové, zástupců Československé obce legionářské, vojenských historiků, Kubišovy praneteře Dagmar Raupachové a dalších hostů.

Na zahájení výstavy bylo též zmíněno aktualizované vydání publikace Heydrichiáda v ulicích Prahy 2 a venkovní hra Putování Prahou 2 a její nová trasa ANTHROPOID.

Přijďte si výstavu prohlédnout! Do 18. června.

Video:
Výstava 80 let Operace Anthropoid, foto ČSOL