NP2, 2022, 01

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, leden 2022

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V lednovém čísle najdete nejen články související s prosincovou změnou na pozici starostky, ale také vzpomínku na zesnulého Petra Uhla, rozhovor s houslistou Miroslavem Vilímcem. Je rovněž připomenuto 100. výročí vzniku Velké Prahy. Najdeme zde i tradiční klubové rubriky, stránky o kultuře, výlety do historie a fotosoutěž. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin Prahy 2.

str. 1 – TITULNÍ

• V čele Prahy 2 stojí Alexandra Udženija. Článek o vystřídání na pozici starostky kvůli nové roli Jany Černochové, která se stala ministryní obrany.

str. 2 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Jubileum zahalené tajemstvím. Jana Černochová před změnou ještě stihla popřát jubilantovi Tichomiru Mirkovičovi, čestnému občanovi Prahy 2.
  •  Pieta pro Petra Uhla. Článek uvádí téma, kterému je věnován prostor na dalších stránkách. Petr Uhl, známý bojovník za lidská práva, který žil na Vinohradech, zemřel 1. prosince.

Encyklopedie: Tichomir Mirkovič, Petr Uhl

str. 5 – ROZHOVOR

• Miroslav Vilímec: V životě jsem na housle necvičil déle než hodinu. Rozhovor s houslistou, dlouholetým členem České filharmonie, který působí i sólově a jako umělecký vedoucí souboru Harmonia Praga (K. Tesařová).

str. 7 – MĚSTO A LIDÉ

• Bojovník a hrdina. Domovní prohlídka u Anny Šabatové. Petr Uhl, muž statečný a se smyslem pro spravedlnost. Kdo byl Petr Uhl. Sada článků věnovaných památce Petra Uhla a vzpomínkám na tuto významnou osobnost.

Encyklopedie: Petr Uhl

Str. 8 – TÉMA

Rok 2021 ve fotografiích. Obrazové ohlédnutí za uplynulým rokem (sv. Ludmila a slavnostní koncert, Den Válečných veteránů, 150 let Vltavanu, Vinobraní aj.).

Encyklopedie: sv. Ludmila, Den válečných veteránů, Vltavan, Vinobraní

str. 9. – TÉMA

• Čestných občanů Prahy 2 už je několik desítek (III.). Medailonky dalších čestných občanů Prahy 2, tentokráte oceněných v roce 2018.

Encyklopedie: Antonín Doležal, Antonín Panenka, Zina Freundová, Tomáš Bím, Jaroslav Hutka, Soňa Červená, Tichomir Mirkovič, Dagmar Evaldová

str. 10 a 11– KULTURA

• Výstavy, Koncerty, Divadla
    Okénko do Novoměstské radnice.
    Vyšehradské okénko

Kulturní a společenské akce, na které se můžeme přijít podívat.
  • Tóny Vinohrad vstupují do 10. sezóny. O koncertním cyklu v Gröbeho vile.
  • Dvojka pro přátele kultury. Obvyklé ohlédnutí, plány na prosinec a kvíz pro členy klubu.
  • Popelka Biliánová – z Encyklopedie Prahy 2. Medailonek spisovatelky a vlastenky k výročí 160 let od narození.

Encyklopedie: Novoměstská radnice, Vyšehrad, Gröbeho vila, Popelka Biliánová.

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Velká Praha vznikla před 100 lety. Článek o události v dějinách Peahy, kdy od 1. ledna 1922 byly spolu s dalšími obcemi k Praze připojeny i Královské Vinohrady a Nusle (J. Dvořák)
  • Dnes nejen o trafikách. Článek z historického cyklu Průmysl a obchod na Král. Vinohradech, XXII. (M. Frankl).
  • Výročí měsíce ledna. Výběr z kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Vznik Velké Prahy, Osobnosti a výročí měsíce ledna.

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: dub balkánský (též uherský), roste u polikliniky při Italské a Helénské ulici.

Encyklopedie: Dub uherský

Více v Noviny Prahy 2, leden 2022 (PDF, komplet)

test2
Datum poslední aktualizace: 10.1.2022 10:03