Výstava Literatura proti totalitě

Listopadová výstava na radnici Prahy 2: Literatura proti totalitě

Listopad je měsícem, kdy si připomínáme Sametovou revoluci a konec totality. Šlo o vyvrcholení dlouhodobého odporu proti komunistickému režimu, kdy jedním z prostředků boje byla i literatura. Na radnici Prahy 2 na náměstí Míru lze v 1.patře do shlédnout do konce  listopady obsáhlou výstavu Literatura proti režimu

Výstava představuje českou literaturu a kulturu v 70. a 80. letech 20. století, i zničené knihy z let  1969/1970. Ukazuje vzájemné ovlivňování a prolínání literatury samizdatové a exilové, představuje  samizdatové edice i exilová nakladatelství. Přibližuje osudy a dílo spisovatelů, kteří výrazně ovlivnili českou literaturu a kulturu - Václava Havla, Milana Kunderu, Bohumila Hrabala, Josefa Škvoreckého, Pavla Kohouta, Ivana Klímu, Arnošta Lustiga a Ludvíka Vaculíka.  Upozorňuje rovněž na osudy spisovatelů, kteří byli významně ovlivněni svým vězněním – Karla Pecku, Jana Beneše, Jiřího Stránského a Ivana Martina Jirouse. Připomíná také písničkáře/spisovatele, kteří zlepšovali náladu v socialistickém Československu z exilu či po návratu z něj. Byli jimi Karel Kryl, Jaroslav Hutka, Vlasta Třešňák a Jiří Dědeček. Řada z uvedených autorů žila v Praze 2, či zde měla jinou vazbu. Jejich medailonky proto najdete i v Encyklopedii.

Výstava byla oficiálně otevřena 15.listopadu, dva dny před výročím událostí na Albertově a Národní třídě. Za městskou část akci uvedl místostarosta Jaroslav Šolc, dále pohovořil autor výstavy Václav Krištof. Ten také vedl rozhovor s hostem, kterým byl Alexander Tomský, vedoucí někdejšího exilového nakladatelství a časopisu Rozmluvy. Zavzpomínal na to, jak se totalitní moc bála psaného slova a jak se ze západu české knihy pašovaly přes hranice. Na akci byly k dispozici i publikace k tématu odporu proti totalitě, které vydala městská část Praha 2 – Místa vzdoru (k tématu Charty 77) a Z Albertova na Národní třídu.

Výstavu lze shlédnout v 1. patře Úřadu městské části do 26. listopadu. Doporučujeme návštěvu spojit i s prohlídkou výstavy Bratři Čapkové - Nerozlučná dvojice, která je do konce listopadu instalována v přízemí radnice.

Galerie: 
Výstava Literatura proti totalitě
Výstava Literatura proti totalitě
Výstava Literatura proti totalitě
Výstava Literatura proti totalitě
Výstava Literatura proti totalitě
Výstava Literatura proti totalitě

Otevřena do 26. listopadu 2021

Datum poslední aktualizace: 16.11.2021 17:17
Datum vytvoření: 16.11.2021 15:25

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?