NP2_2021_11

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, listopad 2021

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V listopadovém čísle najdete články o úspěchu Vinohrad, o brožurách vydávaných městskou částí, rozhovor s basketbalistou Pavlem Budínským. Téma čísla se zaměřuje na čestné občany. Nechybí klubové rubriky, stránky o kultuře, výlety do historie a fotosoutěž. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin Prahy 2.

str. 1 – TITULNÍ

• Žít na Vinohradech je top! O úspěchu mezinárodním žebříčku magazínu Time Out.
  • Slovo úvodem. Na téma jak si obce váží svých významných občanů, úvod i k tématu čestného občanství.

Encyklopedie: Vinohrady (území), Vinohrady (hesla lokalizovaná na území Vinohrad)

str. 2 a 3 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Na Albertově odstartovala výstavba kampusu za miliardy. Dlouho připravovaná výstavba Globcentra a Biocentra zahájila položením základního kamene.
  • Národní třída ožije vzpomínkami na samet. K chystané vzpomínce na události před 32 lety.
  • Titus bude mít premiéru na Dni válečných veteránů. K chystané akci na náměstí Míru, kde bude 11. listopadu pieta, obrněný transportér a mnoho dalšího.
  • Na dvojce přibyly další Stolpersteine. O umístění dalších kamenů zmizelých na památku obětí nacismu.

Encyklopedie: Albertov (ulice), Albertov (štítek), Sametová revoluce (Událost), Den válečných veteránů (Událost), Kameny zmizelých (štítek)

str. 4 – CO SE CHYSTÁ

• Pestré brožury o dvojce vás provedou neobjevenými místy. O publikacích vydávaných městskou částí, které připomínají místa i historii.
  • Čelakovského sady budou mít jednotnou podobu. Článek o obnově Čelakovského sadů.

Encyklopedie: Encyklopedie - Publikace, Čelakovského sady.

str. 5 – ROZHOVOR

• Bývalý kouč nároďáku trénuje v Sokole. Rozhovor s Pavlem Budínským, který své hráčské zkušenosti předává mladým talentům Sokola Pražského.

Encyklopedie: Sokol Pražský.

str. 7 – MĚSTO A LIDÉ

• Brundibár poražen. O říjnovém představení dětské opery z Terezínského ghetta na Novoměstské radnici v podání Dismanova souboru.

Encyklopedie: Dismanův rozhlasový dětský soubor.

str. 8 a 9. – TÉMA

• Čestných občanů Prahy 2 je už několik desítek. První část přehledu držitelů ocenění od roku 2004 i s krátkými medailonky.

Encyklopedie: čestní občané Prahy 2 (kategorie)

str. 10 a 11– KULTURA

• Výstavy, Koncerty, Divadla, Kina, Akce
    Okénko do Novoměstské radnice.
    Vyšehradské okénko

Kulturní a společenské akce, na které se můžeme přijít podívat.
  • Vyšehradská Odysea. O videomappingu na průčelí baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě na téma Přemyslovců a sv. Ludmily.
  • Dvojka pro přátele kultury. Obvyklé ohlédnutí, plány na listopad a kvíz pro členy klubu.
  • George Mraz odešel do hudebního nebe. Vzpomínka na světoznámého jazzmana, který na konci života pobýval na Vinohradech.

Encyklopedie: Novoměstská radnice, Vyšehrad, bazilika sv. Petra a Pavla, Vyšehradská Odysea, Doplňovačka, listopad 2021

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• 150 let hlavního nádraží. Článek o historii nádraží, které měnilo podobu i velikost (Jan Dvořák).
  • Výročí měsíce listopadu. Výběr z kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.
  • Jan Otto (1841 – 1916). Medailonek nakladatele, knihkupce a vlastence k výročí 180 let od jeho narození. Zpracováno dle Encyklopedie.

Encyklopedie: Hlavní nádraží (stavba), Hlavní nádraží - historie v obrazech, Osobnosti a výročí měsíce listopadu, Jan Otto.

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: výduch z metra v sadech Svatopluka Čecha.

Encyklopedie: Sady Svatopluka Čecha.

Více v Noviny Prahy 2, listopad 2021 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 5.11.2021 22:42
Datum vytvoření: 5.11.2021 22:42