Praha 2 v období 1968 – 1989, od okupace ke svobodě

V těchto dnech si celá republika připomíná 30. výročí událostí v listopadu 1989. Sametovou revoluci, která ukončila období komunistické totality a země zahájila svobodnou cestu k demokracii. Koná se množství akcí, výstav, přednášek koncertů. Je dobré si minulost připomenout. I co se dělo v Praze 2.

Na Karlově náměstí probíhá od 11. do 17. listopadu výstava TOTALITA – multimediální průvodce Československom v období 1948 – 1989. S příznačným heslem: „mladí netuší, starší zapomínají“. Spousta významných aktivit v úsilí boje za svobodu a demokracii se odehrávala na území Prahy 2. Zejména od roku 1968 dále. Pojďme připomenout, jak Prahou 2 kráčely dějiny v letech 1968 – 1969, od okupace ke svobodě. Pomocí encyklopedických hesel věnovaných místům, událostem a osobnostem, ale i pomocí tematických publikací vydaných MČ Praha 2, které rovněž naleznete v Encyklopedii Prahy 2.

• Boj o rozhlas 1968 (Událost). Po okupaci ČR vojsky Varšavské smlouvy 21.8.1968 bránili Pražané budovu ČS rozhlasu před obsazením sovětskými vojsky. V boji o rozhlas zemřelo 17 neozbrojených občanů.
  • Jsme s vámi, buďte s námi (Publikace). Vybrané vzpomínky obyvatel Prahy 2 na události ze srpna 1968. Vydáno v roce 2018 k 50. výročí bojů o rozhlas.
  • Smrt Jana Palacha (Událost); Borůvkovo sanatorium (Místo). Student Jan Palach, který se upálil na protest proti situaci ve společnosti po okupaci, zemřel  19.1.1969 na klinice v Legerově ulici. V místě bylo za první republiky sanatorium MUDr. Borůvky. Ve stejné budově zemřela v únoru 1950 další oběť komunistického režimu farář Josef Toufar.
  • Jan Palach - Průvodce místy paměti na území městské části Praha 2 (Publikace). Autor Petr Blažek. Brožura mapující místa spjatá se životem a tragickou smrtí Jana Palacha v lednu 1969.
  • Protesty v srpnu 1969 (Událost). V srpnu 1969 občané protestovali proti „normalizační“ politice nového vedení státu. Demonstrace byly brutálně potlačeny, došlo i ke střelbě. V Praze byli 3 mrtví, v Brně 2.
  • Bohumil Siřínek (Pamětní deska). Tragickou smrt studenta, který byl při protestech v srpnu 1969 na Tylově náměstí smrtelně zraněn střelbou Lidových milicí, připomíná pamětní deska na domě Bělehradská čp. 478/110 (hotel Beránek).
  • Založení Charty 77 (Událost). V Praze 2 vznikla v prosinci 1976 iniciativa Charta 77 a dokument Prohlášení Charty 77, vyzývající komunistickou vládu k dodržování lidských a občanských práv. U zrodu stáli Václav Havel, Pavel Kohout, Petr Uhl, Jiří Němec a další disidenti, kteří se scházeli v bytě Jaroslava Kořána v Tyršově ulici.
  • Místa vzdoru – Průvodce Chartou 77 v ulicích Prahy 2 (Publikace). Autor Petr Blažek. Brožura podrobně mapující místa a osobnosti spojené s Chartou 77.
  • Založení Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, VONS (Událost). Sdružení občanů, převážně signatářů Charty 77, jehož cílem bylo sledovat a zveřejňovat případy osob, které byly v komunistickém Československu trestně stíhány nebo vězněny za projevy svého politického přesvědčení. Ustavující schůzka proběhla 27. dubna 1978 v bytě manželů Václava a Kamily Bendových na Karlově náměstí 18.
  • Disidenti (Osobnosti). Odpůrci totalitního režimu bojující za svobodu a demokracii. Lidí, kteří se v 70. a 80. letech zapojili např. do činnost Charty 77 a VONS, žilo v Praze 2 několik desítek, vesměs celé rodiny. Schůzky disidentů se konaly v bytech Bendových, Dienstbierových, Němcových, Havlových, Hejdánkových, Uhlových aj. Za svoji činnost byli pronásledováni i  vězněni. Někteří z disidentů se uplatnili po roce 1989 ve veřejném životě. V Encyklopedii jsou zatím zpracována hesla pro tyto osobnosti z Prahy 2:
    Václav Benda, matematik, filosof, politik
    Vlasta Chramostová, herečka
    Jiří Dienstbier, novinář, politik
    Bohumil Doležal, redaktor, publicista, politolog
    Zina Freundová, překladatelka
    Václav Havel, dramatik, spisovatel, prezident ČR
    Pavel Kohout, spisovatel, dramatik, básník
    František Kriegel, lékař, politik
    Dana Němcová, psycholožka
    Lenka Procházková, spisovatelka
    Jan Ruml, vydavatel, politik
    Jaroslav Seifert, básník, spisovatel
    Petr Uhl, novinář, politik
  • Sametová revoluce – Albertov 1989 (Událost). Dne 17. listopadu 1989 se uskutečnilo shromáždění studentů na Albertově, oficiálně k uctění památky 50. výročí uzavření vysokých škol nacisty. Poté se průvod se vydal na Vyšehrad a neplánovaně do centra města, kde proti němu na Národní třídě brutálně zasáhly pořádkové jednotky veřejné bezpečnosti. Akce se stala rozbuškou dalších událostí nazývaných Sametová revoluce, které vedly k pádu komunistického režimu. Událost přiomíná pamětní deska na Albertově
  • Z Albertova na Národní třídu (Publikace). Autor Pavel Žáček. Brožura dokumentující shromáždění studentů na Albertově a pochod na Národní třídu. Vydáno ke 30. výročí listopadu 1989.

Úplný výčet by byl delší. K uvedeným heslům jsou napojena další, např. o pamětních deskách připomínajících události a osobnosti. Nahlédněte a osvěžte si kousek nedávné historie Prahy 2. Encyklopedii si můžete prohlížet i v mobilu a všechna místa jsou zanesena i v mapě.

Na závěr dovolte přání: Ať se mladí poučí a starší si připomenou, jaké to bylo, žít v totalitě. Važme si svobody a nedopusťme, abychom zase museli prožít to, co tu bylo před rokem 1989. Svoboda a demokracie jsou křehké, snadno zranitelné. Mějme se stále na pozoru!

Datum poslední aktualizace: 21.11.2019 0:15
Datum vytvoření: 9.11.2019 13:20