Dům na rohu Máchovy a Francouzské ulice v říjnu 2020 (foto Dagmar Broncová)

Bubáková (Vinohrady)

Zaniklá usedlost Bubáková

Na území dnešní městské části se nacházely ještě na přelomu 19. a 20. století pozůstatky starých viničních a hospodářských usedlostí. Po Bubákové, která stávala na vinohradském katastru, však dnes už nic nemáme.

Z historie

Mezi Máchovou a Francouzskou ulicí se od pradávna rozkládala známá vinice Vohrada či Ohrada. Lze se domnívat, že se jmenovala podle zdi, která ji asi obklopovala, či podle plotu. Tehdy totiž nebylo obvyklé vinice jakkoli oplocovat, a ohradou se stala výjimečnou. Od konce 17. století se majitelé Vohrady střídali, vinice byla zadlužena, až se v roce 1747 dostala do majetku manželů Josefa a Františky Bubákových. Podle nich získala nové jméno a byla nadále známá i jako usedlost Bubáková či dokonce Bubálková. Patřila jim celé půlstoletí, v letech 1747–1797. Měla č.p. 53 a 54. Po Bubákových se jako majitelé uvádí rodina Horkých a od roku 1844 rodina Hrstkových.

O sto let později se v těchto místech uvádějí poplužní dvory s totožnými čísly popisnými a zahrada se stromkovou školkou, kde bylo možné stromky koupit. Vinice již neexistovala. Od roku 1880 začala výstavba dnešní Francouzské ulice. Kolem roku 1890 patřila usedlost Františku a Marii Jägrovým, kteří přikoupili od vršovické obce ještě další pozemky u silnice. Přibyla zde i kaplička s křížem a postavili si honosnou novorenesanční vilu. V roce 1895 je jako majitel č.p. 53, což byl patrně už dvoupatrový obytný dům, uveden Eduard Jäger. Přímo na nároží (č.p. 54) sloužil masný krám a dům vlastnil Leopold Popper.

Usedlost zanikla, v roce 1899 byla zbořena a později na jejím místě vyrostly v rámci výstavby Královských Vinohrad vyšší činžovní domy. Rohový objekt v ulici Máchově a Francouzské má dodnes čísla popisná 53 a 54. Při bourání ohradní zdi byl kříž z kapličky zavěšen na dům č.p. 309.

Poblíž usedlosti Bubákové bývaly další vinice a usedlosti Prkénka a Konstantinka.

Na mapě je vyznačena Bubáková dole uprostřed

Název: Bubáková

Umístění: roh Máchovy a Francouzské

Výstavba: ve středověku vinice, 1747 stavba

Zanikla: 1899

Francouzská
Francouzská, Máchova
BRONCOVÁ, D.a kol.: Praha 2 křížem krážem. Praha : MILPO MEDIA 2007.
POLÁK, M. a kol.: Město královské Vinohrady. Praha : MILPO MEDIA 2009.
Datum poslední aktualizace: 21.10.2023 22:37
Datum vytvoření: 16.10.2020 12:52